Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

V kriminálu jsem se cítil bezpečně. Věděl jsem, jak s vězni mluvit, říká malíř Josef Žáček

Josef Žáček | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
Nevystavuje často a také jeho práce na malířských cyklech je promyšlená, zdlouhavá a pracná. Když se ale Josef Žáček odhodlá své malby vystavit, jde vždycky o událost. Jeho aktuální výstava Image je v mnohém překvapivá, malíř se rozhodl prozkoumat zranitelnost a odcizenost současného světa prostřednictvím lidského těla zachyceného moderní technikou. Na jeho plátnech se tak objevují fragmenty těl, plodů a tkání zobrazených estetikou rentgenových snímků či ultrazvuku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

„Chtěl jsem, aby divák vnímal tělo jako snímek nebo sochařský prvek oproštěný od emocí,“ vysvětluje autor a jedním dechem dodává, že svá díla nerad interpretuje. Dumání nad jejich významy raději nechává na divácích. Ti k tomu mají příležitost až do 25. června v pražské Galerii Václava Špály.

Lidovky.cz: Na výstavě Image je k vidění vaše tvorba za posledních pět let. Posunul jste se od určité mystiky přes sociální a politická témata k fragmentům lidského těla. Jak se to vztahuje k současné společnosti?
Moje práce byla dlouhá léta zaměřená na společenské a sociální pohledy. V té současné jsem se posunul do intimnější roviny, zranitelnosti člověka. Jde o nejistotu a naše touhy tuto zranitelnost skrýt, nebo ji nahradit. Hledal jsem vizuální jazyk, který by vytvářel dojem odcizenosti, kde je obraz oproštěný od soucitu a sentimentality – a to je jazyk vědecké techniky. Mé obrazy nemají děj, jsou frontální, vizuálně pozastavené.

Lidovky.cz: Co reprezentuje jeden z nejdůležitějších obrazů výstavy, vaše Venuše – poloviční žena, poloviční muž?
Venuše obecně zobrazuje ideál ženské dokonalosti, smyslnosti a krásy. Pro můj obraz byly předobrazem snímky z internetu, protože dnešní představa Venuše patří do věku nasyceného médii a posedlosti sebeobrazem. Je to obraz o obsesích. A jedna z nich je obsese zdokonalováním těla. Postava je konstruována uměle, použil jsem fotografie z internetu: nahého muže a ženy. A ty jsem spojil v jedno tělo. Sexualita je zde nejednoznačná. Okrajově se dotýká genderového tématu, přetváření svého já na základě vlastní volby. Dnešní medicína toto všechno umožňuje a to je fascinující.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...