Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Každý z nás si nese vlastní peklo. Musíme si uvědomit, že lidé nejsou monogamní, říká terapeut Vojtko


Psycholog Jan Vojtko | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Premium Rozhovor
Párový terapeut Honza Vojtko (46) o tom, proč hodnotíme kvalitu našich vztahů podle sexu, čím je manželství pro všechny důležité pro celou společnost anebo dokdy je mozek dost plastický na to, abychom změnili zažité vzorce svého chování.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Terapeut Honza Vojtko je autorem několika knih. Poslední z nich se jmenuje Vztahy a mýty: Párová terapie do kapsy. Odborně a s nadhledem v ní objasňuje nejčastější vztahové mýty a zároveň čtenáři dodává klid.

Setkáváme se v Honzově terapeutovně na pražských Vinohradech. Nabízí mi čaj. S díky odmítám. Jako vždy, když mi má terapeutka nabídla čaj, i dnes mě přepadá nesmyslná starost, co by z mé volby mohl Honza vyvodit. Ovocný – pohoda. Černý – ajajaj! Jdu raději počkat do vedlejší místnosti, kde terapie probíhají. Ze dvou ušáků dávám před tmavě zeleným přednost žlutému a znovu přemýšlím, co by to mohlo znamenat, jen aby mi došlo, že nejspíš vůbec nic. Stejně jako o Honzovi jeho červený ušák nevypovídá nic jiného, než že má rád červenou. Červený je také víceméně celý jeho outfit.

Honza Vojtko je známý český párový a individuální terapeut. Má za sebou výcviky v kognitivně-behaviorální terapii, schéma terapii a v terapii zaměřené na emoce a využívá také body terapii. K tomu vzdělává jak děti, tak dospělé a píše knihy jak pro děti, tak pro dospělé. Jeho poslední kniha Vztahy a mýty bývá i po dvou letech od vydání vyprodaná. Také píše články, hovoří v rádiu a s Ester Geislerovou pořádá přednášky v rámci projektu Terapie sdílením.

Jeho dny mají jasný řád. Pondělí, úterý a někdy středa patří terapii. Někdy středa a čtvrtek učení. V pátek se vrací domů, do lesa na Hájovnu, kde se věnuje vyřizování e-mailů, psaní a hlavně duševní hygieně: meditaci, běhu, józe, cvičení, ale také péči o ovce a sad nebo (aktuálně) sekání a uskladňování dříví na dva roky dopředu.

Během individuálních terapeutických dnů mívá pět, maximálně šest klientů, u párových terapií nanejvýš čtyři za den, ale většinou jen tři. To je víc než dost. Nového klienta nepřijal už přes rok a o klasických pracovních přestávkách si může nechat leda zdát. Mezi klienty mívá deset patnáct minut pauzu a většinou ji věnuje buď procházení poznámek, nebo rychlé meditaci. Pozornost musí udržet někdy i deset hodin denně.

Jak to dělá, netuším, ale jedno vím jistě: jeho čas je velmi cenný, a proto raději rovnou přecházím k rozhovoru.

Stane se, že terapeut potřebuje terapeuta?
Jasně, terapeut musí být terapeutovatelný. Jestli se někdo vyučil terapeutem a má pocit, že nikdy nebude terapeuta potřebovat, pak zřejmě netuší, jakou práci dělá. Samozřejmě mám za sebou výcviky, které jsou sebezkušenostní, a tak jsem v sobě jako většina terapeutů tzv. prohrabaný – vím, co který terapeutický nástroj při práci s klientem může dělat, jakou má účinnost. Samozřejmě jsou témata, která přinášejí klienti, například trauma, které nemohu obsáhnout sebezkušeností, pokud jsem ho sám neprožil, nicméně i na to mě na výcviku připravili. Ale ne vždy za mnou a mými kolegy i kolegyněmi chodí lidi s traumaty a těžkými psychickými problémy, jako jsou deprese či úzkosti. Mám i klienty, kteří ke mně chodí na tzv. selfness terapii, která vede k seberozvoji a osobnostnímu růstu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: