28. listopadu 2009 7:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Kamarádky z Letné: Kde jsi nechala prsa?

Je velikost prsou skutečně tak důležitá? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je velikost prsou skutečně tak důležitá? | foto: Shutterstock

Každý z nás má větu, která ho spolehlivě dostane. U Heleny to byla hláška „Kde jsi nechala prsa?“ Poprvé ji slyšela v osmé třídě od spolužáků na základce. Provázela ji i na gymnáziu. „Měla jsem z toho komplex, i když mi rodiče vysvětlovali, že není důležité, jak člověk vypadá, ale co má v hlavě. Ale říkej to puberťákovi,“ vyprávěla mi Helena se smíchem.


Kdo jsou Kamarádky z Letné

Helena, 39 let

Rozvedená matka dvou dětí, které jí přerůstají přes hlavu. Děsí ji nadcházející čtyřicítka, a tak se snaží užít si života, dokud to jde. Miluje snídaně do postele, svoji práci a sex.

Klaudie, 33 let

Svobodná, někdy až moc. Perfekcionistka, která chce všechno – skvělou práci, partnera i děti. Jenže s nikým dlouho nevydrží. Miluje čerstvý chleba s máslem, svoji práci a sex.

Kamarádky z Letné - sloupek s hvězdičkou


Shodou okolností jsem na tom s druhotnými pohlavními znaky – i s komentáři na jejich účet – podobně jako Helena. Už jsem si myslela, že jsem ze svého komplexu vyléčená, když jsem – už jako dospělá – jela za našimi na chatu. Na autobusové zastávce na návsi se poflakovali nějací pubertální spratci, a mezi šluky ze startek na mě jen tak mimochodem houkli: "No, hezká jsi, ale kozy nemáš!" V tu chvíli byla všechna příkoří základní školy zpátky. Jistě, dá se to brát s humorem, ale jak se říká, vocaď pocaď. Což by si mohl uvědomit i manžel Heleniny kamarádky, macaté Magdy. "Pokaždé, když k nim přijdu na návštěvu, nejpozději po prvním pivu se mi Rudolf podívá na hrudník a řekne: Prsa ti, koukám, pořád nenarostly... Nikdy bych nevěřila, že tohle budu řešit ještě na prahu čtyřicítky," vypráví Helena zčásti pobaveně, zčásti rezignovaně. A aby toho nebylo málo, Helena je se svým "handicapem" konfrontovaná den co den: její třináctiletá dcera má prsa už větší než ona.

Já jsem si zas mohla hlavu ukroutit údivem, když Viktor zaškrtl v testu krásných prsou v posledním Víkendu Mladé fronty ta největší. Tak co sakra dělá se mnou?! Přitom žádná přímá úměra mezi velkými ňadry a dobrou milenkou neexistuje. Máme na to s Helenou takovou teorii: ženy, které nemají na hrudníku, musí mít za ušima. Musí se víc snažit, být rafinované. Když chybí to nejviditelnější lákadlo, ženský instinkt velí používat jiné zbraně. Můžete se skoro spolehnout, že takové ženy nebudou v posteli ležet jako prkno. Budou umět dokonale ovládat své tělo. Musely se totiž naučit přivolávat mužské pohledy jinak. Chůzí, očima, gesty. Je to jako u nevidomých – kde chybí zrak, vyvine se často dokonalý hudební sluch.

Ženy ale nemají komplexy jen z malých, ale i z příliš velkých vnad. Takovým Věstonickým Venuším se muži nedívají do očí. Jako by ony samy vůbec neexistovaly a se světem za ně komunikovala jejich ňadra. A co teprv když takové pětky po dětech sestoupí k pasu! To jsou pak komplexy. Není ale třeba zoufat. Stejně jako existují muži, kteří malá prsa ocení slovy "tak akorát do dlaně" (díky za tu milosrdnou lež), jsou i tací, jimž se líbí ňadra zralá. Například "tlustému muži", který si vede pozoruhodný blog na: tlusty-muz.blog.cz. Mně se nejvíc líbí plná, vláčná ňadra, spočívající na hrudi jak přetížené medové plástve, s bradavkami u posledního oblouku žeber. Hlupáci je označují jako taškovitá nebo dokonce vytahaná, ale já si často představuji, jak ležím na zádech, nade mnou je skloněná plná žena s právě takovými ňadry a-bradavkami se dotýká mého obličeje."

Jak je vidět, je úplně jedno, jaká máme prsa. Jde o to, najít toho jednoho, pro kterého jsme bohyně. Ať už kvůli těm ňadrům, nebo třeba proto, že ho vzrušuje naše zadnice.