Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Stížnosti na hluky a pachy venkova. Proč se na ves stěhují lidé, kterým vadí kokrhající kohouti a bahno na silnicích?


Kokrhání je pro kohouta forma komunikace se svým hejnem slepic i dalšími kohouty v okolí. Udržet své hejno v bezpečí je pro ně vším. | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
Kokrhající kohout býval v pohádkách symbolem naděje. Ohlašoval první sluneční paprsky, které rušily temná kouzla. Dnes se ovšem hlasité vítání úsvitu stává čirým zlem a mnohým leze krkem. Stejně jako kostelní zvony, motory traktorů nebo „vůně venkova“ linoucí se z pastvin či blízkého hospodářství.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Průvodní jevy života na vesnici by nejraději nechali na věky zrušit hlavně lidé, kteří se tam stěhují z měst za klidem a tyhle „detaily“ nedomysleli. Anebo ti, kteří chtějí nerušenou dovolenou.

Vážená rodino, touto formou se vás snažíme oslovit nad vyřešením situace ohledně kokrhajícího kohouta v několika denních intervalech, kdy se naprosto hlasitým kokrháním snaží dovolat jiného kohouta (ano, bohužel se žádný neozývá) a tento váš silný jedinec nám opravdu znepříjemňuje pobyt doma přes den. Věříme, že se vám situace podaří vyřešit a nebudeme nuceni přistoupit k dalším krokům.

Doslovný úryvek anonymního dopisu, který před třemi lety zveřejnila Agrární komora České republiky, vyvolal na sociálních sítích obrovský zájem, lidé vyzývali stěžovatele, aby se z venkova odstěhoval. Stesků nad ruchy vesnice ovšem stále přibývá.

„I v loňském roce nám přišly desítky stížností na zvuky a pachy venkova. Vadí třeba kokrhající kohout, vyzvánějící kostelní zvony, stádo dobytka s kravskými zvonci, pach hnoje, káchající kachny nebo přejezdy zemědělské techniky v období žní. Rádi bychom upozornili, že pokud vyrazíte mimo město, buďte si prosím vědomi, že tyhle přirozené projevy k životu na vsi zcela běžně patří. Pokud je nedáváte, zvolte k návštěvě či dovolené raději jiné místo,“ uvádí na svých stránkách komora.

Idyla versus realita

Jenže nejen dovolenkářům se typický venkovský lomoz nelíbí. Na venkov utíkají také lidé z měst na trvalo. Láká je představa domu se zahradou plnou zeleně, kde voní růže a šumí borovice z nedalekého lesa.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: