Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Koupit či nekoupit dárek nadřízenému?

Magazín

  16:20
Měli byste koupit svému nadřízenému vánoční dárek? Jaký dojem to udělá, když ho koupíte (nebo nekoupíte)? A jakých dárků byste se měli rozhodně vyvarovat?

Dárek pro nadřízeného je třeba pečlivě promyslet. foto: Shutterstock

To jsou otázky, na které se pokusil najít odpověď australský list Sydney Morning Herald.

Podle toho, jaký je váš vztah se šéfem, se výběr dárku může stát spíš komplikovaným taktickým manévrem než láskyplným projevem uznání. Zvlášť pokud si děláte obavy o souvislosti spojené s dárkem, anebo s jeho samotným faktem věnování.

ČTĚTE TAKÉ:

Hodí se to vůbec, koupit něco nadřízenému? Budete vypadat, jako když chcete získat nějaké body k dobru, anebo (ještě hůř), jako když mu pochlebujete? Je také důležité vzbudit ten správný dojem. Chcete věnovat něco, co je promyšlené a osobní, a přitom nepřekročit hranici profesionálního vztahu.

Chcete projevit úctu věnováním něčeho vybraného, ale zároveň nevzbudit dojem, že jste dost bohatí, takže nepotřebujete příští rok přidat. A taky chcete dát najevo, že jste vděční za svou práci, a přitom nevypadat, jako že chcete něco na oplátku.

Koupit či nekoupit?

Jak tedy minimalizovat stres z rozhodování, co koupit svému šéfovi či šéfce? V první řadě se rozhodněte, zda vůbec chcete něco kupovat. Podle Iana Crossinga, ředitele australské poradenské skupiny Inspirational Workplaces, tohle záleží na pracovním prostředí.

"Na to neexistuje paušální odpověď," řekl. "Využijte své vědomosti o hodnotách na pracovišti a kultuře k posouzení, jak by byl dárek přijat."

Kdy se to vyplatí?

Stylistka Anne Stringerová věří, že pokud má člověk s nadřízeným dobré vztahy, pak se to rozhodně vyplatí. "Pokud je máte rádi, pak se to, že si na ně vzpomenete, počítá."

Další faktor, který je hodno zvážit, je vlastní motivace pro dávání dárku, dodal Crossing. "Je to skutečně dárek od srdce, anebo doufáte v nějaký druh 'něco za něco'? Při přemýšlení o tom, zda koupit nebo nekoupit dárek, a jaký by to měl být, popřemýšlejte o tom, jak by to váš šéf mohl vnímat, a zda mu to bude příjemné."

Kolik za dárek utratit?

Pokud jde o citlivou otázku toho, kolik za případný dárek utratit, odpovídá Stringerová s lehkou ironií: "To záleží buď na tom, jak moc máte nadřízené rádi, anebo na tom, jak vysoko po kariérním žebříčku chcete vyšplhat!" Se vší vážností pak radí nepřekročit částku 200 australských dolarů (asi 3800 korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Anebo jako alternativu se uchýlit k troše ruční tvorby. "Buďte kreativní a něco vyrobte." Pro tuto možnost hlasuje také Crossing. "Vyrobit něco vlastnoručně - byť je to třeba upečené cukroví - je vřelé a dokládá zájem," řekl. Snižuje také riziko, že váš dárek bude nesprávně vyložen. "Jakmile jde o nějakou peněžní hodnotu, zesiluje se riziko vnímání nutnosti reciprocity," dodal.

Žádné peníze, alkohol ani umění

Pokud jde o dárky, jimž se rozhodně vyhnout, staví Crossing na první příčky alkohol a peníze. Stringerová naopak varuje před uměleckými předměty. "Ty jsou subjektivní a vnímání krásy je velmi individuální. A také žádné romantické úlety nebo sexuální hračky!"

Pokud se poohlížíte po dárcích, které jsou sázkou na jistotu, pak Crossing znovu navrhuje cokoli vlastnoručně vyrobeného a doporučuje dárky, o které je možné se na pracovišti podělit. Stringerová by se naopak nevyhýbala ani riskantnějším dárkům, ovšem jen v případě, že máte s šéfem dobré vztahy.

"Pero nebo lahev nějakých patoků jsou dobré, ale je to nudné. Popusťte uzdu fantazii a vymyslete nějaké dobrodružství, na které nezapomenou... seskok padákem nebo třeba přeměnu u stylisty!"

Autoři: ,
Témata: vztah, Sydney