Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Legínová kontroverze. Jak se elastické nohavice dostaly z tělocvičen do ulic. A neodhalují příliš mnoho?

Olivia Newton-John ve slavném a mnohde zakazovaném klipu k písni Physical (1981). Svět šílel po aerobiku a oblékal „elasťáky“ pouze do tělocvičen. | foto: Profimedia.cz

Premium
Těsně upnuté, ale pohodlné. Kalhoty pro všechny, i gatě vyvolávající spory. Legíny jsou módní svršek, který mladí nosí a starší pobuřuje. Jak se elastické nohavice dostaly z tělocvičen do ulic? A měli bychom proti nim zavádět opatření?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

V posledních letech legíny povýšily ze sportovního oděvu na plnohodnotné kalhoty pro běžný i pracovní život. Pár nohavic přiléhavě obepínající nohy, zadek i přední část pánve vtrhl do našich životů a nosí se nejen v tělocvičnách, posilovnách a „nadoma“, ale i na nákup, do školy, práce nebo k večerním radovánkám.

Jenomže legíny také dráždí. Zatímco někteří nedají na elastický oděv dopustit jako na nejpohodlnější kalhoty, které nositeli dopřávají absolutní svobodu, jiné vyvádějí z míry svým sportovním původem i schopností odhalit veškeré (ne)ladné křivky a záhyby těl. Tak jak to je, patří legíny mimo hřiště?

Elastický svatý grál

Že se dnes mohou influencerky fotit s vyšpuleným pozadím v béžových legínách ve svých béžových příbytcích, je především zásluha amerického textilního chemika Josepha Shiverse, který v 50. letech minulého století učinil vynález termoplastického elastomeru. Vědec vytvořil pevné a pružné vlákno, které se dokázalo natáhnout o pětinásobek své původní délky a bez problému se vrátit do původního stavu. V roce 1959 vešel Shiversův textilní počin ve známost pod názvem lycra.

Pro módní průmysl znamenalo toto pružné vlákno svatý grál, neboť právě díky němu mohli oděvní výrobci dát lidem to, po čem toužili – pohodlí a dobrý pocit. Lycru proto začali prakticky ihned využívat módní designéři pro výrobu strečových kalhot s gumou v pase, které těsně obepínaly tělo. Šedesátá léta – to jsou elastické kaliopky s našitými puky a poutky za chodidlo.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se