Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový Comeback je v rukou Novy a v ČT je uklizeno. Baldýnský odpovídal čtenářům Lidovky.cz

Lidé

  15:41
PRAHA - Tomáš Baldýnský, vtipný glosátor dění ve středečních Lidových novinách, jeden z autorů komiksu Zelený Raoul a šéf scénáristického týmu úspěšného sitcomu Comeback si uchoval svůj pověstný humor, když na chatu lidovek.cz odpovídal čtenářům na to, zda natočí pokračování Comebacku, proč se sitcomům v českém prostředí nedaří a o tom, co nového chystá pro Českou televizi.

Nová kniha Tomáše Baldýnského foto: Lidovky.cz

Sitcom Comeback, kde byl Baldýnský šéfem scénáristického týmu, zaznamenal na české poměry značný úspěch. Na to proč se tomuto žánru v českém prostředí jinak moc nedaří má Baldýnský jasnou odpověď. „Myslím si, že se sitcomu u nás nedaří proto, že je hrozně těžký, je složité ho napsat i natočit a nemožné toho dosáhnout za ty prachy, jaké se obvykle u nás na tyhle „levné“ žánry dávají.“

„O tom, jestli Comeback bude nebo nebude, rozhoduje Nova. Nova taky rozhoduje o tom, jestli se třeba s někým na něčem dohodne, nechá ho odejít z práce a ve chvíli, kdy spálí skoro všechny mosty, mu řekne, že vlastně nic nechce,“ dodal k možnosti pokračování seriálu Baldýnský.

Autor také zareagoval na otázku, zda je v České televizi „takový bordel, jak se říká?“. „To je pomluva - je tam vždy dokonale uklizeno,“ zareagoval Baldýnský.

Odpovědi Tomáše Baldýnského najdete zde

V odpovědi na otázku, kterou zemi světa považuje za vůbec nejbizarnější, oglosoval Baldýnský vtipně hlavní téma současného společenského dění. „Donedávna jsem myslel, že to je Nadbaklažánistán. Ale teď, když sleduji, jak si naše protiislámské hnutí dává na prapory kuchyňské nádobí, které notabene vypadá jako Aladdinova lampa, tak hlásím Českou republiku. Pokud tedy vůbec existujeme a nežijeme v nějaké zapomenuté hře Voskovce s Werichem z roku 1936,“ odpověděl.

Tématem debaty byla i budoucnost českého filmu. „Jaký si myslíte, že má český film největší problém? Vzniká velké množství snímků na to, jak je Česko malá země, ale ani třetina z nich není něčím, co by stálo za zmínku. Často se plácají kolem stejných témat. Může za to nedostatek financí, tvůrců? Je možné to podle Vás efektivně řešit,“ ptal se jeden ze čtenářů.

Nová kniha Tomáše Baldýnského

„Právě přicházím ze zasedání kontrolního výboru Fondu kinematografie, jehož jsem členem, a o ničem jiném jsme nemluvili. Řešit to možné snad je, zda efektivně, to je otázka. Byla by to totiž jediná věc v této zemi, která by se řešila efektivně,“ reagoval Baldýnský.

Fejetony autora Tomáše Baldýnského vycházejí ve středečních Lidových novinách v rubrice nazvané „Poslední slovo“ už dlouhá léta. Nyní vydává své postřehy k aktuálnímu dění knižně. Publikace Zajatec zajímavostí obsahuje výběr sto pečlivě vybraných textů, které v žádném případě neztratily na aktuálnosti. Mnohé z nich naopak dokazují svou nadčasovost.

Všechny příspěvky Baldýnského do LN najdete zde.

Autor: