Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alžběta II. myje nádobí a Chirac nenávidí anglické jídlo, píše Blair

Lidé

  21:27
LONDÝN - Jacquese Chiraka ztrapnil japonský premiér při slavnostní večeři s Alžbětou II., sama královna prý někdy stojí u dřezu, na rukou gumové rukavice a myje nádobí. I o takových událostech píše Tony Blair ve svých pamětech, které právě vyšly ve Velké Británii.

Bývalý britský premiér Tony Blair. foto: Lidové noviny

Pramalé zalíbení v anglické kuchyni přivedlo bývalého francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka do trochu nepříjemné situace na jedné večeři za přítomnosti britské královny Alžběty II. V dnes vydaných pamětech prozrazuje bývalý britský premiér Blair, na bývalého francouzského prezidenta.

Stalo se to na vrcholné schůzce sedmi nejvyspělejších států a Ruska (G8) ve Skotsku v červenci 2005. Chirac musel krátce předtím spolknout dvě hořká sousta v podobě odmítnutí návrhu evropské ústavy ve francouzském referendu a přidělení olympiády 2012 Londýnu na úkor Paříže.

Můžete důvěřovat lidem s tak špatným jídlem?
Navíc se několik dní předtím svěřil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a německému kancléři Gerhardu Schröderovi se svými výhradami k britské a finské kuchyni a údajně přitom řekl, že "člověk nemůže mít důvěru k lidem, kteří mají tak špatné jídlo".

Jacques Chirac se svým nástupcem v úřadu prezidenta Nicolasem Sarkozym

Na zahajovací večeři summitu na něho japonský premiér Džuničiró Koizumi přes stůl zavolal "Tak co, Jaquesu, skvělé anglické jídlo, že?", načež následoval výbuch smíchu.

Chirac vzápětí začal královnu ujišťovat, že britskou kuchyni nikdy nehaněl, ale ta pozadí neznala, takže ho bylo potřeba zopakovat - k velkému gaudiu všech přítomných, zvlášť Koizumiho, ovšem s výjimkou Chiraka.

"Už jsem si myslil, že Jacques vytrhne svému pobočníkovi pistoli a začne po něm (Koizumim) střílet," píše Blair.

Džuničiró Koizumi
 

V dalším textu ale nepřímo Chiraka chválí za to, že ho okamžitě po krvavých atentátech, které byly v době summitu spáchány v Londýně a vyžádaly si 52 mrtvých, vyzval, aby ze summitu odjel do metropole. "Zavolal jsem všem účastníkům a vysvětlil jsem jim situaci," píše Blair. "Jacques byl nejkategoričtější: ´Musíte se vrátit, anglický lid to očekává,´ řekl."

Královna v gumovýh rukavicích
V pamětech vykresluje Blair i další nepravděpodobně vypadající obrázek. Sama královna prý občas natáhne gumové rukavice a ponoří ruce do dřezu, aby umyla nádobí.  Z knihy ovšem zároveň vyplývá, že se tak děje opravdu jenom výjimečně.

Jde o barbecue v letním sídle Alžběty II. v Balmoralu ve Skotsku, kam je předseda vlády jednou za rok zván. "Členové královské rodiny vaří a sami obsluhují hosty. Myjí nádobí. Myslíte si, že žertuji, ale vůbec ne.

Královna Alžběta II.

Navléknou si gumové rukavice a ponoří ruce do dřezu. Vy tam sedíte a jíte, královna se zeptá, jestli jste skončili, posbírá talíře a směřuje ke dřezu," píše Blair.

Vzápětí ale upozorňuje, že pokud se s ní někdo pokusí chovat familiárně, stihne ho ledový pohled. "Dovolte, aby vám řekl, že familiárnost s královnou, to se nedělá. Ona se tak někdy může chovat k vám, ale střežte se jednat stejně, to si vysloužíte ´Pohled´ (v originále ´The Look´)," varuje bývalý premiér.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat