Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američanka zkouší přeplavat z Kuby na Floridu

Magazín

  21:18aktualizováno  21:36
HAVANA/MIAMI - Dvaašedesátiletá americká vytrvalostní plavkyně Diana Nyadová, která v sobotu zahájila další pokus o přeplavání moře z Havany na Floridu, utrpěla v noci na neděli popáleniny od medúz, ale bez ohledu na bolest pokračuje v plavbě. Uvedla to podle zahraničních agentur posádka jedné z lodí, které plavkyni doprovázejí.

Američanka Diana Nyadová plave z Kuby na Floridu foto: ČTK

Právě kvůli těžkým popáleninám od medúz musela Nyadová vzdát předchozí pokus loni v září poté, co ve vodě strávila 40 hodin a uplavala 124 kilometrů. První popáleninu od medúz nyní utrpěla v noci na dnešek do krku a pak ještě následovaly tři, upřesnila doprovodná loď. Podle agentury šlo o medúzu Olindias formosa, jejíž žahnutí je velmi bolestivé, ale není smrtelné.

"Plave už 19 hodin a pokračuje, přestože utrpěla několik popálenin od odpudivých medúz," sdělila v neděli odpoledne doprovodná loď.

ČTĚTE TAKÉ:


"Mám trochu strach, ale také odvahu. Po tyto tři dny bude třeba, aby má odvaha překonala strach," řekla Američanka předtím, než vstoupila do moře v havanském přístavu Hemingway a vydala se na 166 kilometrů dlouhou trasu, kterou chce uplavat za asi 60 hodin, tedy do úterý. Rozhodně chce dorazit na Floridu do středy, kdy oslaví 63. narozeniny.

Plave bez pomoci ochranné klece proti žralokům, protože to podle odborníků ulehčuje plavání v moři a ona se chce stát první osobou, které se přeplavání z Kuby na Floridu podařilo bez této klece. V oblasti přitom žije hodně žraloků. Před nimi se plavkyni snaží chránit doprovodná plavidla s potápěči.

Nyadová doufá, že bude inspirací pro lidi svého věku. Zároveň označila akci za "symbolický moment" pro porozumění mezi Spojenými státy a Kubou, jež jsou rozděleny už půl století nejen Floridským průlivem, ale i nepřátelskými politickými postoji.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...