Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Andy García má ztvárnit gruzínského prezidenta Saakašviliho

Lidé

  11:28
TBILISI - Americký herec Andy García přicestoval do gruzínské metropole, kde bude natáčet film věnovaný loňské pětidenní gruzínsko-ruské válce o kontrolu nad gruzínskou provincií Jižní Osetií. García ve filmu ztvární roli gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, oznámila gruzínská televize.

V kůži Saakašviliho. Andy García přiletěl do Tbilisi nastudovat roli. foto: AFP

Film bude režírovat hollywoodský tvůrce finského původu Renny Harlin, známý svými akčními trháky, jako byl třeba Cliffhanger v hlavní roli se Sylvesterem Stallonem nebo Smrtonosná past 2 s Brucem Willisem. Když Harlin o svém záměru hovořil pro časopis Variety, zdůraznil, že tentokrát to bude seriózní výpověď proti válce.

Děj filmu se točí kolem osudů amerického novináře a kameramana, který byl při srpnovém pětidenním konfliktu držen v zajetí jako rukojmí.

Některá gruzínská média už dopředu pochybují o nestrannosti filmu, když upozorňují, že jeden z jeho producentů je bývalý gruzínský poslanec a blízký spojenec prezidenta Saakašviliho.

Ruská média filmu přímo žádnou pozornost nevěnují, ale informují, že stejnému tématu chce svůj film věnovat také srbský režisér Emir Kusturica. Ten nedávno navštívil Jižní Osetii a na rusko-gruzínský válečný konflikt se prý chce podívat optikou Jižní Osetie.

I více než rok po skončení je gruzínsko-ruský konflikt v centru pozornosti propagandistické války mezi oběma zeměmi, které se snaží svalit odpovědnost jedna na druhou a přesvědčit mezinárodní veřejnost o své pravdě. Podle nedávné zprávy Evropské komise, jejíž experti se snažili být nestranní a ve své hodnotící zprávě až úzkostlivě volili každé slovíčko, konflikt začala sice Gruzie, ale svůj podíl na jeho rozpoutání mělo i Rusko.

Autoři: ,