Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Anna K. zahájila novou kampaň na podporu prevence rakoviny prsu

Lidé

  7:00
PRAHA - Zpěvačka Anna K. spustila novou kampaň zaměřenou na podporu prevence rakoviny prsu s názvem Anna K. proti rakovině prsu s heslem Teď jde o tebe. Navazuje na tři roky starou kampaň Chceš žít jako já?, v rámci které těžce nemocná zpěvačka uspořádala charitativní vystoupení v brněnské Flédě a ve Velkém sále pražské Lucerny. Koncerty tehdy symbolicky pojmenovala Žiju, zpívám a děkuju. Za zpěvačku o tom informoval Roman Helcl.

Zpěvačka Anna K. na festivalu Benátská noc 2009. foto: www.anna-k.cz

Kampaň Anny K. nabádající k včasnému vyšetření prsou a pravidelným kontrolám má za cíl oslovit všechny ženy, aby šly a nechaly se vyšetřit. "Nejlépe hned, a pak pravidelně! Zabere to pár minut, a ta krátká chvíle, kterou si věnujete, vám může zachránit život," vzkazuje ženám Anna K.

Na svých stránkách www.annakprotirakovineprsu.cz ženám předkládá informace o rakovině prsu, prevenci a léčbě či životě s touto nemocí. Několikanásobná držitelka ocenění Anděl si původně myslela, že udělá jen jednu kampaň. Zjistila však, jak velký význam a dopad měla ta předchozí a změnila názor.

"Z vlastní zkušenosti vím, že mohu využít své známější jméno a motivovat tak další lidi. Dostalo se ke mně, že moje první kampaň zachránila několik životů. Cítím povinnost a poslání v mém snažení pokračovat," uvedla Anna K.

ČTĚTE DÁLE:

Podle zástupců kampaně je alarmující nárůst mladých žen, které tato nemoc postihla. Za posledních třicet let vzrostl v Česku výskyt rakoviny prsu u žen podle odborného serveru www.mamo.cz přibližně o 120 procent. Je to nejvíc ze všech zhoubných nádorů. "Většinou je to strach, který způsobí, že mnoho žen přichází k lékaři pozdě. V pokročilém stadiu nemoci je pak již léčba velmi obtížná," sdělila zakladatelka a primářka Mamma centra v Praze Miroslava Skovajsová.

V ČR platí zdravotní pojišťovny preventivní mamografii jednou za dva roky ženám od 45 let, horní hranice není omezena. Na mamografický screening, který dokáže rakovinu prsu odhalit, však chodí jen asi polovina žen v České republice.

Annu K. letos ještě kromě práce na kampani čeká její vůbec první akustické turné, se kterým na podzim navštíví tuzemská divadla. Hostem dvou pražských koncertů bude zpěvák britské kapely Reef Gary Stringer. Část z výtěžku turné půjde rovněž na kampaň.

Anna K.

  • Anna K. vystudovala hudebně-dramatický obor na pražské konzervatoři a od dětství účinkovala v divadle Semafor, ze kterého odešla po 20 letech.
  • První desku Já nezapomínám vydala v roce 1993.
  • Zlom v její kariéře nastal v roce 1999 s albem Nebe, za něž od Akademie populární hudby dostala Anděla za album roku a zpěvačku roku. Poslední řadové album Relativní čas vydala před dvěma lety.
Autoři: ,