Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Autor románu Hlava 22 byl ve válce rád

Lidé

  12:33
WASHINGTON - Protiválečný román amerického spisovatele Josepha Hellera Hlava 22 plný satiry a černého humoru upozorňuje na absurdity vojenské služby i války samotné. O to překvapivější je zjištění, že jeho autor měl ze svého působení v americké armádě za druhé světové války vcelku pozitivní pocity.

Joseph Heller. Amerického spisovatele proslavil román Hlava 22. foto: REPRO LN

Tedy zcela opačné než hlavní hrdina knihy John Yossarian.
Vyplývá to alespoň z třístránkového dopisu, který Heller napsal v roce 1974 a nyní jde ve Spojených státech do dražby. „Jaké jsem měl pocity z války, když jsem v ní byl? Úplně jiné než Yossarian a úplně jiné, než jsem měl při psaní románu,“ psal podle britského listu The Guardian spisovatel.

Vyšší životní standard
„Po pravdě řečeno mě to bavilo a stejně tak i skoro všechny ostatní, se kterými jsem sloužil, a to jak v tréninku, tak v boji,“ přiznal se. „Byl jsem mladý, bylo to dobrodružné... Mělo to svůj půvab,“ stojí dále v listu adresovaném Jamesi Nagelovi, profesorovi angličtiny na univerzitě v Bostonu, který připravoval sérii esejů o Hlavě 22.

Heller si pochvaloval zejména to, jak se mu s nástupem do armády zvýšil životní standard. Dostával 65 až 75 dolarů měsíčně, tedy mnohem více, než si v té době vydělal jako úředník. Mimo to měl zdarma jídlo, ubytování, oblečení i zdravotní péči. „Byla tam možnost cestování a pocit, že je přede mnou vzrušující a událostmi nabité období... Měl jsem více svobody, než jsem si užil dlouhé roky poté.“

Pozdější spisovatel nastoupil k americkým leteckým silám v roce 1942 ve věku 19 let. Stejně jako Yossarian působil na italské frontě a létal s bombardérem B-25. Na svém kontě měl na šest desítek bojových misí.
Literární vzory V 50. letech se pak věnoval psaní Hlavy 22, která vyšla v roce 1951 a v roce 1970 na její motivy vznikl stejnojmenný film s Alanem Arkinem v hlavní roli. „Věděl jsem, že (kniha) vyjde. Věděl jsem, že pracuji pomalu. Dal jsem si na čas a snažil jsem se vytvořit co možná nejlepší knihu, kterou bylo v té době možné napsat o tomto tématu,“ vyjádřil se o svém románu, který patří k jeho nejúspěšnějším. Po něm následovaly například knihy Něco se stalo či Gold za všechny peníze, ale žádná nepřekonala slávu prvotiny.

V dopise se Heller také přiznává ke svým literárním vzorům. Jsou mezi nimi Louis-Ferdinand Céline, Vladimir Nabokov, William Faulkner či Thomas Stearns Eliot.

V příštích týdnech se budou přes internetovou aukci Nate D. Sanders dražit dva z Hellerových dopisů Nagelovi napsané v rozmezí deseti let. Podle odhadů by měly být prodány za dva až tři tisíce dolarů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!