Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autor románu Hlava 22 byl ve válce rád

Magazín

  12:33
WASHINGTON - Protiválečný román amerického spisovatele Josepha Hellera Hlava 22 plný satiry a černého humoru upozorňuje na absurdity vojenské služby i války samotné. O to překvapivější je zjištění, že jeho autor měl ze svého působení v americké armádě za druhé světové války vcelku pozitivní pocity.

Joseph Heller. Amerického spisovatele proslavil román Hlava 22. foto: REPRO LN

Tedy zcela opačné než hlavní hrdina knihy John Yossarian.
Vyplývá to alespoň z třístránkového dopisu, který Heller napsal v roce 1974 a nyní jde ve Spojených státech do dražby. „Jaké jsem měl pocity z války, když jsem v ní byl? Úplně jiné než Yossarian a úplně jiné, než jsem měl při psaní románu,“ psal podle britského listu The Guardian spisovatel.

Vyšší životní standard
„Po pravdě řečeno mě to bavilo a stejně tak i skoro všechny ostatní, se kterými jsem sloužil, a to jak v tréninku, tak v boji,“ přiznal se. „Byl jsem mladý, bylo to dobrodružné... Mělo to svůj půvab,“ stojí dále v listu adresovaném Jamesi Nagelovi, profesorovi angličtiny na univerzitě v Bostonu, který připravoval sérii esejů o Hlavě 22.

Heller si pochvaloval zejména to, jak se mu s nástupem do armády zvýšil životní standard. Dostával 65 až 75 dolarů měsíčně, tedy mnohem více, než si v té době vydělal jako úředník. Mimo to měl zdarma jídlo, ubytování, oblečení i zdravotní péči. „Byla tam možnost cestování a pocit, že je přede mnou vzrušující a událostmi nabité období... Měl jsem více svobody, než jsem si užil dlouhé roky poté.“

Pozdější spisovatel nastoupil k americkým leteckým silám v roce 1942 ve věku 19 let. Stejně jako Yossarian působil na italské frontě a létal s bombardérem B-25. Na svém kontě měl na šest desítek bojových misí.
Literární vzory V 50. letech se pak věnoval psaní Hlavy 22, která vyšla v roce 1951 a v roce 1970 na její motivy vznikl stejnojmenný film s Alanem Arkinem v hlavní roli. „Věděl jsem, že (kniha) vyjde. Věděl jsem, že pracuji pomalu. Dal jsem si na čas a snažil jsem se vytvořit co možná nejlepší knihu, kterou bylo v té době možné napsat o tomto tématu,“ vyjádřil se o svém románu, který patří k jeho nejúspěšnějším. Po něm následovaly například knihy Něco se stalo či Gold za všechny peníze, ale žádná nepřekonala slávu prvotiny.

V dopise se Heller také přiznává ke svým literárním vzorům. Jsou mezi nimi Louis-Ferdinand Céline, Vladimir Nabokov, William Faulkner či Thomas Stearns Eliot.

V příštích týdnech se budou přes internetovou aukci Nate D. Sanders dražit dva z Hellerových dopisů Nagelovi napsané v rozmezí deseti let. Podle odhadů by měly být prodány za dva až tři tisíce dolarů.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat