Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Autorem 'Gottova' dopisu Husákovi je prý zaměstnanec Supraphonu

Lidé

  7:38aktualizováno  20:38
PRAHA - Skutečným autorem dopisu, který v roce 1971 údajně napsal zpěvák Karel Gott Gustávu Husákovi z emigrace v Německu, je tehdejší pracovník vydavatelství Supraphon Oldřich Bukovský.

Karel Gott foto: René VolfíkČTK

Jako první o tom napsalo Právo, které o tom informoval Bukovského syn s tím, že Gott dopis nepodepsal ani nečetl.

O dopisu, v němž zpěvák údajně žádá generálního tajemníka ÚV KSČ Gustáva Husáka o shovívavost při návratu z krátké emigrace do Československa, minulý týden informoval server Aktuálně.cz.

Gott se v roce 1971 společně se svými spolupracovníky, bratry Jiřím a Ladislavem Štaidlovými, odmítl vrátit z turné po tehdejším západním Německu a Bukovský, který byl v Supraphonu odpovědný za povolení udělované umělcům k vycestování do zahraničí, měl prý kvůli tomu v zaměstnání problémy.

"Gottův" dopis

Dvoustránkový Gottův dopis je psaný strojopisem z Hamburku a je podepsán Gottem a bratry Štaidlovými. Na dopise není datum, ale lze předpokládat, že jde o rok 1971. Tou dobou byl Gott se Štaidlovými v Německu a v místním tisku se objevily spekulace o jejich útěku do exilu. V Československu už Státní bezpečnost chystala jeho stíhání. "Chceme se vrátit před naše publikum," píše se v dopise. "Pevně věřím, že jak já, tak i oba moji autoři najdeme ve vaší osobě a vaší moudrosti porozumění pro naši složitou situaci, která rozhodně není lehká," žádá Gott o shovívavost Husáka.

"Přestože jsem se v roce 1969 a 1970 postavil se všemi svými
spolupracovníky do řady těch, kteří si upřímně přáli normalizaci občanského i kulturního života v naší zemi, a tento postoj jsem jasně vyjádřil činy, setkával jsem se doma na každém kroku s nepřekonatelnými obtížemi," osvětluje podle serveru Aktuálně.cz Gott v dopise důvody emigrace.

Gott se v roce 1971 společně se svými spolupracovníky bratry Jiřím a Ladislavem Štaidly odmítl vrátit z turné po tehdejším západním Německu. A Bukovský, který byl v Supraphonu odpovědný za povolení udělované umělcům k vycestování do zahraničí, měl prý kvůli tomu v zaměstnání problémy.
"Táta mi řekl, že s Gottem není k hnutí, a proto musí vymyslet způsob, jak ho dostat zpátky. Pamatuji si přesně, jak jsme tenkrát s mojí manželkou a mým otcem byli na obědě a táta nám svěřil, že s tím má velký problém, protože odpovědnost byla na něm. To, že ,Goťák‘ odjel na turné a nevrátil se, byl velký průšvih," popsal Bukovský.

"Za nějaký čas mi otec potvrdil, že Gott v Německu stávkuje, a tak vymyslel něco, co v celé kauze umožnilo otevřít zadní vrátka. Protože měl k dispozici prázdný papír se zpěvákovým podpisem, přišel s nápadem napsat onen dopis a také to udělal, i když měl patrně i spolupracovníka," dodal syn předsedy KSČ. Okolnosti, proč mělo vydavatelství k dispozici bianko papír s podpisem předního zpěváka, neupřesnil.

List byl doručen Husákovi, který pak opakovaně vzkázal Gottovi do Německa, aby se vrátil. Slíbil, že prohřešek s emigrací bude smazán.

Bukovský mladší uvedl, že po zveřejnění dopisu několik dní váhal, ale pak se rozhodl zpěvákovi vše vysvětlit, a Gott ho požádal, aby promluvil i pro tisk. "Karel Gott je slušný člověk, těžko se však může bránit, když neví některé důležité věci, a já jsem chtěl, aby měl v duši klid," prohlásil Bukovský mladší.

"Pravda konečně vyšla najevo a už je jasné, že s tím nešťastným lejstrem nemám nic společného," řekl Gott. Upozornil, že při rozhodování o návratu z emigrace ho nejvíce ovlivnil nátlak, jaký československé úřady vyvíjely na jeho rodiče. Také nevylučuje nějakou právní dohru. "Je pravda, že některé věci se dotáhnout do konce musejí. Morální očista je pro mě ale nejdůležitější," řekl Právu Gott.


"Někdo měl dost mé popularity"

Karel Gott serveru Lidovky.cz již dříve popřel, že by v roce 1971 napsal z emigrace dopis Gustávu Husákovi. Psaní, v němž měl zpěvák žádat generálního tajemníka ÚV KSČ o shovívavost při návratu do Československa, je podlě něj konstrukce. "Celkově si o tom myslím: Hledejte něco na Gotta, jeho popularity už máme dost," řekl."Nikdo mi nikdy nečetl obsah dopisu, až včera a když jsem ta slova slyšel, tak je to totální blbost. Je to konstrukce, " řekl Gott.

Na dotaz redakce, kdo podle něj může za dopisem stát Gott odpověděl: "Je možné i to, že někdo z lidí kolem mě, použil mé jméno. Patrně chtěl přerušit jak já říkám "cvičnou emigraci".

Autoři: ,