Dadaab je vůbec největší uprchlický tábor na světě. Somálci do něj začali po desítkách tisíc přicházet v červnu. Bidenová"Žádám Američany, aby nabídli pomoc, protože situace je strašlivá. Jestliže se o to lidé začnou zajímat, je nějaká naděje," řekla Bidenová, která se sešla se dvěma Somálkami a matkami osmi dětí.
VÍCE O HLADOMORU |
OSN odhaduje, že podvýživou je nyní ohroženo na 640 tisíc somálských dětí a že v příštích týdnech k nim přibudou další. Modely OSN podle Shaha předpokládají, že zemřít mohou ještě stovky tisíc lidí.
Potravinovou pomoc potřebuje naléhavě přes 12 milionů občanů zemí takzvaného Afrického rohu. Patří k nim téměř polovina z necelých deseti milionů obyvatel Somálska. V této zemi OSN označila za ohrožené hladomorem pět oblastí včetně táborů pro utečence v Mogadišu.
Zástupce humanitární pomoci OSN pro Somálsko Mark Bowden řekl, že pomoc se zatím dostala k 20 procentům z potřebných Somálců. Největšími problémy je prý doprava a bezpečnost. V zemi se totiž odehrávají boje mezi islámskými milicemi Šabáb a vládními jednotkami. Milicionáři se v sobotu z Mogadiša stáhli, ale zatím není jasné, zda se to projeví na zrychlení humanitárních dodávek.
V Mogadišu dnes přistálo letadlo s první pomocí zaslanou Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Na jeho palubě bylo 31 tun materiálu určeného k výstavbě provizorních příbytků. Zástupce úřadu Andrej Mahecic řekl, že v příštích dnech budou následovat další zásilky. Doprava potřebného materiálu po moři a po souši je podle něj moc pomalá a nestačí držet krok s přílivem nových uprchlíků do Mogadiša. Podle odhadu úřadu do města v minulých dvou měsících dorazilo na 100 tisíc běženců.