Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Blanka Matragi má nové šaty. Ze skla

Lidé

  7:00
NOVÝ BOR - Unikátní šaty z českého křišťálu vytvořili skláři z Nového Boru podle návrhu Blanky Matragi. Skleněná plesová róba je od neděle vystavena v místním sklářském muzeu, stejně jako desítky dalších děl, která vytvořili skláři v minulých dnech v rámci Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2012.

Dokončené skleněné šaty podle návrhu Blanky Matragi foto: ČTK

Do Nového Boru se letos sjelo rekordních 70 výtvarníků a designérů z 20 zemí světa. Své dílny i špičkové skláře jim poskytla desítka firem z regionu.

PSALI JSME:

Na nedělní vernisáži byly zatím šaty od Matragi jen jedny - růžové inspirované orchidejí. Během několika dalších dnů přibudou druhé - černobílé ve stylu op-art, pro které se ještě dokončuje sukně. "Tyhle šaty trvají dlouho, ještě jsou v pecích," řekla v neděli Matragi. S realizací svých návrhů je ale spokojena.

"Vždycky nás to řemeslo, hlavně sklářské, opravdu překvapí. Buďto tím, že se rozbije během tvorby, nebo pak naroste do takové unikátnosti. Takhle by se asi z jiného materiálu nepovedly," poznamenala známá návrhářka.

Jedny šaty podle Matragi zůstanou novoborskému muzeu, ty druhé op-artové budou součástí její expozice v Obecním domě v Praze. A možná se budou dělat ještě třetí, dodala.

Pro ženu, která vybudovala módní salon Blanka Haute Couture v Bejrútu, není sklo ničím neznámým, je totiž absolventkou Střední průmyslové školy sklářské v Železném Brodě. Dělá na zakázku lustry, skleněné objekty i vlastní autorské sklo. S novoborskými skláři už dříve spolupracovala.

Blanka Matragi přihlíží výrobě skleněných šatů.

"Dělali jsme s ní už v minulosti nějaké lustry, takže určitou představu o tom, co můžeme se sklem dokázat, má a nesnažila se prosadit nic nemožného," řekl Jaroslav Turnhöfer, ředitel sklárny Ajeto v Lindavě, kde dělali živůtky skleněných šatů. Sukně byla zase dílem ateliéru lehaného skla skupiny Kolektiv v Novém Boru.

Spolupráci se skláři si Matragi pochvalovala. "Mě překvapilo, jak jsou tady vstřícní, že nechají zkombinovat zdánlivě nezkombinovatelné. Z hutního skla bychom takhle velkou sukni neudělali," řekla výtvarnice. Skláři ale přišli s nápadem udělat z hutního skla jen živůtek a na sukni využít techniku lehaného skla.

Pro takzvaný fusing se používá většinou tabulové sklo, které se zabarvuje a tvaruje spékáním na formě v peci. Touto technikou vyrobili v ateliéru Kolektiv jednotlivé díly sukně. "Z látky bych to nikdy neudělala, látka takhle nedrží. Splnil se mi vlastně životní sen, že šaty vlají a stojí tam, kde jsme chtěli," dodala Matragi.

Výstava v Novém Boru

Skleněné šaty Blanky Matragi si mohou návštěvníci prohlédnout ve Sklářském muzeu v Novém Boru až do konce letošního roku, stejně jako desítky dalších prací, které v rámci sympozia vznikly. Podobné setkání se v Novém Boru uskutečnilo už pojedenácté. Jeho tradici založil před 30 lety Crystalex.

V roce 1982 pozvala firma poprvé do svých sklářských provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby s pomocí zdejších sklářů ztvárnili své návrhy a nápady. V tříletých intervalech se v průběhu 27 let vystřídalo v Novém Boru přes 500 umělců. Od roku 2009 je hlavním pořadatelem město. IGS je nyní největší akcí svého druhu na světě.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...