Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Konec bitvy. Británie vyhostila Abú Katadu, spojence bin Ládina

Lidé

  14:05
LONDÝN - Velká Británie po vleklé, mnohaleté právní bitvě deportovala radikálního muslimského duchovního Abú Katadu do Jordánska. Muž, považovaný kdysi za "evropského velvyslance Usámy bin Ládina", má být v Jordánsku znovu souzen za údajnou přípravu atentátů.

Muž, považovaný kdysi za "evropského velvyslance Usámy bin Ládina", má být v Jordánsku znovu souzen za údajnou přípravu atentátů. foto: Reuters

Kolona s 53letým abú Katadou, jordánským Palestincem, opustila chvíli po půlnoci věznici Belmarish ležící jihovýchodně od Londýna a vydala se přes centrum města na západ od metropole na základu Northolt, odkud měl radikální klerik odcestovat do Ammánu.

Britské ministerstvo vnitra celou operaci sledovalo minutu po minutě. A po pravdě řečeno napjatě, neboť úředníci se báli, že Katada se ještě na poslední chvíli rozmyslí, obnoví právní spor s vládou a bude chtít zůstat na britské půdě.

Británii se ulevilo

Nicméně klerik podle zpravodaje Dominika Cascianiho vypadal uvolněně. Nastoupil do letadla, kde se k němu připojili tři jordánští bezpečnostní důstojníci, lékař či jordánský advokát. Posadil se k okénku. Dveře letounu se pak zavřely, stroj se dal do pohybu a minutu po tři čtvrtě na tři se odlepil od ranveje.

Představitelům britské vlády se notně ulevilo, poznamenal Casciani. Považovali abú Katadu za hrozbu pro britskou národní bezpečnost a o jeho deportaci se snažili léta. Katada, vlastním jménem Omar Othman, půjde podle všeho v domovském Jordánsku před soud. Už jednou jej tamní justice v nepřítomnosti usvědčila z podílu na teroristických činech a poslala na doživotí za mříže.

"Tento nebezpečný muž byl odvezen z našich břehů, aby stanul před soudy ve své vlastní zemi," citoval server BBC britskou ministryni vnitra Theresu Mayovou. O pět hodin později dosedl britský vojenský speciál na ranvej v jordánské metropoli.

Usámův evropský vyslanec

Abú Katada byl považován za blízkého spojence někdejšího šéfa teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina (který zemřel v květnu 2011, zabilo ho speciální americké komendo v jeho domě v pákistánském Abbottábádu, kde se někdejší arciterorista léta ukrýval). Katadovi se říkalo "Usámův evropský vyslanec".

V Británii byl radikální klerik od roku 1993. Utekl sem, neboť mu v Jordánsku hrozil soud. Ten se, jak už bylo řečeno, opravdu uskutečnil, Katada dostal zmíněné doživotí.

Velká Británie po vleklé, mnohaleté právní bitvě deportovala radikálního muslimského duchovního Abú Katadu do Jordánska.

I v Británii strávil většinu času za mřížemi. Zatčen byl - kvůli napojení na teroristy - v roce 2001. Nikdy nebyl z ničeho obžalován, ale britské úřady jej podezíraly mimo jiné z financování teroristů.

V roce 2007 Katada poprvé prohrál právní bitvu o právo setrvat na britské půdě, ale odvolal se k soudům vyšší instance. Argumentoval tím, že při případném novém procesu v Jordánsku jej budou mučit a takto získané důkazy použijí proti němu.

Tahanice po soudech trvaly léta, spor se dostal až k Evropskému soudu pro lidská práva, který deportaci původně zablokoval. Po písemných ujištěních Ammánu ale nakonec loni v květnu vyslovil s případnou deportací souhlas.

Až po písemné dohodě, kterou uzavřely Británie a Jordánsko a jejímž předmětem je ujištění, že Katada nebude v Jordánsku mučen, se klerik rozhodl zastavit svou právní bitvu s britskou vládou. Výsledkem je jeho nedělní deportace.

Autor: