Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý starosta Toronta Ford zemřel na rakovinu. Proslul drogovými aférami

Magazín

  21:30
TORONTO - Bývalý starosta kanadského Toronta Rob Ford, proslulý opileckými a drogovými aférami, podlehl ve věku 46 let rakovině. Oznámila to v úterý jeho rodina. Kontroverzní politik se postavil do čela torontské radnice v roce 2010, o čtyři roky později kvůli nemoci vzdal boj o znovuzvolení.

Starosta Toronta Rob Ford. foto: Reuters

Ford od vstupu do politiky ostře kontrastoval s obrazem usedlého, uhlazeného zastupitele a svými skandály provokoval kanadský politický establishment. Celý svět obletěly historky o jeho problémech s alkoholem a drogami nebo jeho vulgární poznámky v televizních talkshow. Opakovaně byl přistižen, jak vykonává úřad opilý.

Přesto měl své stoupence, kteří v jeho osobě spatřovali naději na změnu zkostnatělé komunální politiky. Když nakonec pohoršená městská rada zbavila Forda všech pravomocí, oznámil, že v příští kampani bude usilovat o znovuzvolení. Nemoc mu to ale znemožnila.

„Město je zprávou otřeseno,“ reagoval v úterý na smrt svého předchůdce nynější starosta John Tory. „Byl to muž, který se netajil svými názory. Jeho bouřlivá povaha a přístup k veřejné službě ovlivnily mnoho lidí,“ uvedl Tory.

Autor: