Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Depardieu prchá z Francie před daní 75 procent

Lidé

  10:58
PAŘÍŽ - Známý herec a „národní poklad“ Francouzů Gérard Depardieu opouští Francii a prchá před vysokými daněmi pro bohaté do sousední Belgie. Takové spekulace se šíří od minulého týdne v zemi galského kohouta.

Gérard Depardieu na mítinku na podporu prezidentské kampaně Nicolase Sarkozyho (11. března 2012) foto: Reuters

Odstartovaly poté, co Depardieu koupil v belgické vesničce Nechin dům. Informoval o tom zpravodajský server France24. Vesnička na belgicko-francouzské hranici je podle médií daňový ráj. Až 30 procent místních obyvatel tvoří podle magazínu Le Point Francouzi, a mnoho z nich se tu „skrývá“ před vysokými daněmi.

ČTĚTE VÍCE:

Depardieu by tak měl za sousedy například rodinu Mulliez, která vlastní řetězec supermarketů Auchan.

Známý herec se objevil minulý týden ve městě Estaimpus, kde podepsal smlouvu o koupi domu. Sám Depardieu zprávu nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Hollandova politika

Není přitom jediným bohatým Francouzem, který zvažuje odchod ze země. Nedávno se spekulovalo také o nejbohatším Evropanovi Bernardu Arnaultovi a jeho snaze získat belgické občanství.

A to v souvislosti s politikou na jaře zvoleného prezidenta Françoise Hollanda, který je pro vysoké zdanění nejbohatších francouzských vrstev. Na hlavu státu už se za to snesla kritika, vysoké daně pro bohaté údajně způsobí odchod elit ze země. Podle návrhu socialistického prezidenta by pro lidi s příjmy nad milion eur měla platit daňová sazba 75 procent

Gérard Depardieu natočil více než 100 filmů a získal řadu filmových ocenění, známý je například ze série filmů o Asterixovi a Obelixovi a filmu Zelená karta. V poslední době poutá pozornost médií i svými výstřelky. Například loni v srpnu vyvolal poprask na palubě letounu, kde se podle letušek krátce před odletem vymočil mezi sedadly.

Autor: