Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divná půjčka. Brooksová měla policejního koně

Lidé

  19:31
LONDÝN - Britská policie půjčila jedné z hlavních postav britského mediálního impéria Ruperta Murdocha na dva roky vysloužilého koně. O bizarní zápůjčce koně pro bývalou šéfredaktorku zrušeného nedělníku News of the World (NoW) Rebeku Brooksovou informoval Scotland Yard.

Rupert Murdoch a Rebekah Brooksová foto: ČTK

Brooksová byla také do roku 2009 šéfredaktorkou dalšího Murdochova bulváru The Sun.

Policie a kauza s odposlechy

Policie byla kritizována za to, že když skandál poprvé propukl v roce 2006, tak ho dostatečně nevyšetřila a spokojila se s tím, že k odposlechům se uchyloval jediný reportér NoW. Vyšetřování nechtěla znovuotevřít ani v roce 2009, přestože list The Guardian přišel s novými tvrzeními o rozsahu odposlechů. Teprve když loni v červenci The Guardian zveřejnil informaci, že novináři NoW nechali odposlouchávat hlasovou schránku unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové, vyvolalo to pobouření veřejnosti a skandál otřásl politickou a mediální scénou v zemi. Vedl i k tomu, že policie vyšetřování znovu otevřela a zatkla desítky lidí.

Pak řídila společnost News International spravující všechny Murdochovy britské listy až do loňského července, kdy byla nucena odstoupit kvůli aféře kolem odposlechů v NoW.

Policie ji loni spolu s dalšími desítkami lidí, včetně bývalého mluvčího premiéra Davida Camerona, kvůli odposlechům zatkla.

Brooksová, která je na svobodě na kauci, měla policejního koně půjčeného v letech 2008 až 2010. Měla ho ve svém sídle v zámožné části hrabství Oxfordshire nedaleko Cameronova domu. Brooksová ráda jezdí na koni a její manžel Charlie Brooks je jezdeckým trenérem.

Policie trvá na tom, že nešlo o dar, ale o běžnou praxi zapůjčování koní, kteří jsou již příliš staří na policejní službu. Brooksová tak dostala na zápůjčku jednoho z 12 koní, které policie takto v roce 2008 uvolnila. Mluvčí Brooksové uvedl, že byla pro koně něco jako pěstoun.

Zvláštní vyšetřovací komise vedená soudcem Brianem Levesonem již od podzimu zkoumá okolnosti odposlechů i těsné vztahy mezi policií a News International.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!