Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Dvorní dáma královské rodiny rezignovala kvůli svým poznámkám o rase

Princ Harry, řecký král Constantine, princezna Diana, Lady Susan Hussey, princ William, princezna Alexandra, vévodkyně z Westminsteru Natalia Grosvenorová, princ Charles, Lord Romsey a královna Alžběta II. (Windsor, 9. března 1997) foto: Reuters

Dvorní dáma britské královské rodiny ve středu rezignovala na své povinnosti. Učinila poté, co se na slavnostní recepci opakovaně ptala černošky, která vede charitativní organizaci pro oběti domácího násilí, z jaké části Afriky pochází, přestože dotyčná trvala na tom, že je britské národnosti.
  11:34

Incident, který se odehrál na recepci pořádané královnou chotí Camillou pro ženy bojující proti domácímu násilí, na Twitteru podrobně popsala ředitelka neziskové organizace Sistah Space Ngozi Fulani. Uvedla, že nejmenované dvorní dámě řekla, že pochází z východního Londýna. Přesto se jí dál ptala, z jaké je části Afriky.

Podle listu The Times se jedná o třiaosmdesátiletou lady Susan Hussey, která dříve působila jako dvorní dáma zesnulé královny Alžběty II. a nyní zastávala obdobnou roli i v domácnosti krále Karla III. Je také kmotrou následníka trůnu, prince Williama.

Buckinghamský palác uvedl, že tento incident bere velmi vážně a vyšetřuje „nepřijatelné a hluboce politováníhodné komentáře“. Také podle prince Williama, který je s manželkou Kate na třídenní návštěvě USA, podobné výroky nemají u dvora místo a je dobře, že dotyčná dáma odstoupila ze své funkce, uvedl jeho mluvčí.

Královna Alžběta II. a dvorní dáma Susan Hussey (Sandringham, 23. ledna 2011)

Buckinghamský palác již dříve čelil obvinění z rasismu, když Charlesův nejmladší syn princ Harry a jeho manželka Meghan v rozhovoru s Oprah Winfrey uvedli, že jeden nejmenovaný člen královské rodiny se před narozením jejich syna Archieho zeptal, jakou asi bude mít barvu pleti.

Královská rodina poté slíbila, že k jakýmkoli podobným otázkám bude přistupovat velmi vážně. Harryho starší bratr princ William o několik dní později poznamenal: „My rozhodně nejsme rasistická rodina.“

Camilla zrušila funkci dvorních dam

Buckinghamský palác před pár dny oznámil, že královna choť se rozhodla, že nechce a ani nepotřebuje tradiční dvorní dámy. Jmenovala místo nich šest oficiálních společnic. Budou to v podstatě asistentky, které jí budou poskytovat podporu a společnost při plnění jejích oficiálních povinností. Jsou to spíše blízké přítelkyně a odbornice než urozené dámy.

Do oficiálních funkcí společnic nastoupily lady Sarah Keswicková, Sarah Troughtonová, Jane von Westenholzová, markýza Landsdowne Fiona, lady Katharine Brooke a baronka Carlyn Chisholmová. Všechny společnice budou od královny dostávat pravidelnou gáži na pokrytí výdajů souvisejících s plněním funkce.

Britský král Karel III. a královna choť Camilla na banketu v Buckinghamském paláci u příležitosti návštěvy jihoafrického prezidenta (Londýn, 22. listopadu 2022)

Lady Sarah Keswicková je jednou z Camilliných nejstarších přítelkyň, zatímco Sarah Troughtonová je sestřenicí zesnulé královny Alžběty II., Jane von Westenholzová vedla restaurování domu Dumfries a markýza Lansdowne je interiérová designérka známá profesionálně jako Fiona Shelburneová. Její manžel je blízkým přítelem krále Karla III. Lady Brooke je dcerou bývalé dvorní dámy lady Susan Hussey. Baronka Chisholmová je Camillinou vrstevnicí a přítelkyní.

Ještě před incidentem ohledně rasy mluvčí Buckinghamského paláce uvedl, že dvorní dámy Alžběty II. lady Susan Hussey, Mary Morrisonová a Annabel Whiteheadová budou nadále pomáhat králi při pořádání formálních příležitostí v Buckinghamském paláci, dokud budou živy.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...