Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Eliška Balzerová vystoupila v irském monodramatu už posedmisté

Lidé

  6:44
PRAHA - Sedmistou reprízu měla v pražském Divadle Na Fidlovačce monodrama irské autorky Geraldiny Aronové Můj báječný rozvod, ve kterém od roku 2003 hraje Eliška Balzerová. V komedii, kterou nastudovala režisérka Jana Kališová, herečka ve spoustě situací a převleků zvládá 60 stran monologu a ztvárňuje 17 postav. Kromě ní a rekvizit je na jevišti už jen plyšový pes.

Eliška Balzerová se proslavila v řadě filmů a seriálů - například rolí Bety Čeňkové v Nemocnici na kraji města. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Komedie mísící humor i slzy pojednává o nečekaně opuštěné ženě středního věku, která musí nalézt nový smysl života. „I po těch čtrnácti letech je text pro mě báječný. Stále mě totiž baví si hrát, ale i to, že pokaždé musím přesvědčit publikum, aby si hrálo se mnou,“ řekla Balzerová. Diví se, že to s ní na jevišti vydržely všechny kostýmy včetně vycpaného hafana. ̈

Eliška Balzerová s Jiřím Bartoškou ve filmu Teorie tygra.
Eva Balzerová.

Žánr monodramatu je herečce blízký. „Musíte hrábnout do největší autenticity, které jste schopen. Hrát metr od tváří diváků a nechat si nahlédnout do srdce, do očí i do hlavy. Je těžké najít míru divadelní stylizace a zároveň, aby to bylo pravdivé. Je to to nejtěžší, co na divadle znám,“ řekla.

Aronová, která hru věnovala všem, kteří ne vlastní vinou zůstali sami, byla kdysi přítomna premiéře, kterou původně v pražské Viole uvedl producent Jan Balzer.

Úspěšný Sluha dvou pánů

Vysokým počtem repríz se mohou pochlubit i další představení. Koncem roku se 600. reprízou Goldoniho komedie Sluha dvou pánů po dvaadvaceti letech od premiéry rozloučil s Národním divadlem Miroslav Donutil. Podobně loni v červnu vystoupil naposled na vinohradském jevišti Viktor Preiss ve Feydeauově frašce Brouk v hlavě, která měla během dvaceti let 363 repríz.

Mnohem víc jich má podle statistik inscenace Kouzelného cirkusu v Laterně magice - 6392. Už 26 let se hraje v Říši loutek v Praze marionetové provedení Mozartova Dona Giovanniho. Za tu dobu mělo přes 5500 repríz, které zhlédlo přes 700 000 diváků i na 90 místech Evropy, Afriky a Asie.

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat