Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Emigrovat jsem chtěla, ale nedokázala. Nemohla jsem tu nechat rodiče, říká návrhářka Rochová

Liběna Rochová | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium
Oděvní výtvarnice a profesorka pražské UMPRUM Liběna Rochová o rozhodujících náhodách, odvaze stát si za svým a o tom, že štěstí je někdy dřina.

Přišla mi otevřít – jak jinak – celá v černém, zcela bez make-upu a ve výtečné náladě. Tu si prý obstarala pravidelnou ranní meditací. Z oken svého ateliéru má ohromující výhled na Vltavu, Národní divadlo a líně plující mraky nad Střeleckým ostrovem, které neruší nic než občasné zacinkání tramvají. Liběna Rochová je od osmdesátých let pevnou součástí české módní scény. 

Liběna Rochová
Liběna Rochová

Je známá svým osobitým přístupem a jasnou vizí – oděv vnímá jako samostatnou uměleckou kategorii, nezajímají ji sezonní trendy a sériová výroba. Na poli módy uspěla ve všech myslitelných kategoriích, je oceňovaná doma i v zahraničí a od roku 2008 vede Ateliér designu oděvu a obuvi na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Tahle na pohled křehká žena má v sobě neuvěřitelnou sílu – také musela v životě leccos překonat. Česká módní ikona právě oslavila 70. narozeniny.

V kolik jste dnes vstávala?
V pět nula pět. Bez budíku. Bylo nádherné ráno, modrá obloha, čerstvý vzduch, rozhodně moje nejmilejší a nejdůležitější část dne. Rozjímám, medituju, cvičím, pak snídám – a slunce teprve vychází. Praha spí, mobil nezvoní, ty dvě hodiny od pěti do sedmi jsou překrásné.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat