Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Po vyznamenání medaile. Světový endokrinolog Schreiber slaví 90 let

Lidé

  6:15
PRAHA - Endokrinolog Vratislav Schreiber v pondělí získal historickou pamětní medaili Univerzity Karlovy (UK) v Praze. Ocenění svého celoživotního působení v tomto lékařském oboru převzal ve Vlasteneckém sále Karolina při příležitosti svých nedělních devadesátých narozenin. Informoval o tom tiskový mluvčí univerzity Václav Hájek.

Uznávaný endokrinolog Vratislav Schreiber ukazuje pamětní medaili Univerzity Karlovy. foto: ČTK

Schreiber je nejvýznamnějším žákem zakladatele III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK Josefa Charváta, s nímž se již před válkou poznal díky skautingu a u něhož po skončení druhé světové války začal studovat. Po praxi na interně se v roce 1958 stal vědeckým pracovníkem Laboratoře pro endokrinologii a metabolismus, kde strávil dalších více než padesát let. Navíc jednou týdně působil jako lékař v ambulanci.

Endokrinologie

  • Endokrinologie je odvětví medicíny zabývající se diagnózou a léčbou hormonálních poruch.
  • Hormony jsou fyziologicky vzniklé sloučeniny, produkované určitými typy buněk.
  • Pokud jsou tyto buňky seskupeny do větších útvarů či celků označujeme je za endokrinní žlázy, neboli žlázy s vnitřní sekrecí.

(Podle Wikipedie.cz)

V roce 1968 získal profesorský titul v oboru klinické fyziologie, zabýval se především mozkovou regulací činnosti hypofýzy. Stal se mezinárodně uznávaným endokrinologem a jeho kvality v roce 2003 ocenil i tehdejší prezident republiky Václav Klaus, který mu udělil státní vyznamenání za zásluhy II. stupně.

Schreiber dokázal vědu popularizovat, vydal řadu knih pro veřejnost a dlouhá léta byl členem redakční rady časopisu Vesmír. Ještě po osmdesátinách měl ambulantní pacienty, ale v posledních letech už tráví čas především doma mimo jiné ve společnosti odborných knih a časopisů. V nich zaškrtává nejzajímavější poznatky a posílá je svým kolegům a žákům na kliniku.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...