Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po vyznamenání medaile. Světový endokrinolog Schreiber slaví 90 let

Lidé

  6:15
PRAHA - Endokrinolog Vratislav Schreiber v pondělí získal historickou pamětní medaili Univerzity Karlovy (UK) v Praze. Ocenění svého celoživotního působení v tomto lékařském oboru převzal ve Vlasteneckém sále Karolina při příležitosti svých nedělních devadesátých narozenin. Informoval o tom tiskový mluvčí univerzity Václav Hájek.

Uznávaný endokrinolog Vratislav Schreiber ukazuje pamětní medaili Univerzity Karlovy. foto: ČTK

Schreiber je nejvýznamnějším žákem zakladatele III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK Josefa Charváta, s nímž se již před válkou poznal díky skautingu a u něhož po skončení druhé světové války začal studovat. Po praxi na interně se v roce 1958 stal vědeckým pracovníkem Laboratoře pro endokrinologii a metabolismus, kde strávil dalších více než padesát let. Navíc jednou týdně působil jako lékař v ambulanci.

Endokrinologie

  • Endokrinologie je odvětví medicíny zabývající se diagnózou a léčbou hormonálních poruch.
  • Hormony jsou fyziologicky vzniklé sloučeniny, produkované určitými typy buněk.
  • Pokud jsou tyto buňky seskupeny do větších útvarů či celků označujeme je za endokrinní žlázy, neboli žlázy s vnitřní sekrecí.

(Podle Wikipedie.cz)

V roce 1968 získal profesorský titul v oboru klinické fyziologie, zabýval se především mozkovou regulací činnosti hypofýzy. Stal se mezinárodně uznávaným endokrinologem a jeho kvality v roce 2003 ocenil i tehdejší prezident republiky Václav Klaus, který mu udělil státní vyznamenání za zásluhy II. stupně.

Schreiber dokázal vědu popularizovat, vydal řadu knih pro veřejnost a dlouhá léta byl členem redakční rady časopisu Vesmír. Ještě po osmdesátinách měl ambulantní pacienty, ale v posledních letech už tráví čas především doma mimo jiné ve společnosti odborných knih a časopisů. V nich zaškrtává nejzajímavější poznatky a posílá je svým kolegům a žákům na kliniku.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat