Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotograf Tichý bude opět vystavovat v New Yorku

Lidé

  19:47
NEW YORK - Snímky svérázného fotografa Miroslava Tichého z Kyjova se opět představí v New Yorku. Manhattanské muzeum International Center of Photography (ICP) jeho dílo ukáže na více než tříměsíční výstavě, která začne v lednu.

Fotograf Miroslav Tichý s vlastnoručně vyrobeným aparátem foto: Reprofoto

Součástí výstavy bude i katalog, do něhož mimo jiné přispěje i známý hudebník a Tichého obdivovatel Nick Cave, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.

Tichý se narodil v roce 1926 v Nětčicích, které jsou dnes předměstím Kyjova. Doma i ve světě se proslavil až v posledních letech. Jeho první samostatná domácí výstava představuje v roce jeho osmdesátin nejširší výběr celoživotního díla včetně kresby a malby.

Ve fotografii používá často vlastnoručně sestrojené aparáty a záměrně ignoruje klasická pravidla. Jeho hlavním tématem byly po dlouhou dobu kyjovské ženy zachycované během procházek městem.

Tarzan v důchodě

Tichého fotografie v New Yorku již loni představila výstavní síň Tanya Bonakdar Gallery. Nadcházející výstava, kterou připravuje hlavní kurátor ICP Brian Wallis, nabídne zhruba sto snímků a několik fotoaparátů, které si Tichý sestrojil sám.

V muzeu se také bude promítat dokumentární film Tarzan v důchodě: Miroslav Tichý, který natočil jeho dlouholetý soused, psychiatr a popularizátor Roman Buxbaum.

Tichého práce již kromě New Yorku byly k vidění v Londýně, Berlíně či Curychu. Loni se také představily na výstavě v pařížském Pompidouově středisku moderního umění.

Autor: