Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německý prezident Gauck dostal od Zemana Řád Bílého lva

Evropa

  19:23
Německý prezident Joachim Gauck, který v pondělí přicestoval na státní návštěvu České republiky, dostal v úvodu společné tiskové konference Řád Bílého lva I. třídy za příspěvek k rozvoji česko-německých vztahů. Oba prezidenti pak zhodnotili jak vzájemné vztahy, tak i současnou situaci na Ukrajině.

Německý prezident Joachim Gauck na státní návštěvě České republiky dostal od Miloše Zemana Řád Bílého lva. foto: MAFRA - Dan Materna

Zeman, který dostal od německého hosta zvláštní stupeň Velkého kříže řádu za zásluhy o SRN, při hodnocení situace na Ukrajině zopakoval svůj názor, že této zemi hrozí buď občanská válka, nebo vojenská intervence ze zahraničí. " V současné době po událostech v Oděse bohužel musím považovat variantu občanské války za o něco pravděpodobnější," uvedl prezident. I občanská válka se podle něho může stát záminkou pro zahraniční intervenci.

Gauck: Zeman je bojovníkem za svobodu

Joachim Gauck dnes při státní večeři na Pražském hradě nazval prezidenta Miloše Zemana bojovníkem za svobodu a přesvědčeným Evropanem. Ještě loni v červnu při Zemanově návštěvě Berlína byl přitom Gauck k hlavě českého státu kritický.

Německý prezident v projevu přivítal, že se Česká republika pod vedením Zemana a nynější vlády Bohuslava Sobotky přiklonila k proevropskému kurzu a stala se partnerem Německa v prosazování jednoty, stability a pokroku Evropské unie. "Mám radost, že jsem ve vás, pane prezidente Zemane, mohl potkat bojovníka za svobodu a přesvědčeného Evropana," řekl Gauck svému hostiteli.

Zdroj: ČTK

Zeman vyjádřil pochybnosti o tom, zda má nynější ukrajinská vláda pod kontrolou svou armádu. Takové úvahy podle něj vyvolávají zkušenosti propuštěných inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které proruští separatisté týden zadržovali ve Slavjansku. Byli mezi nimi čtyři Němci a jeden Čech.

"Podle sdělení účastníků této mise vážně hrozilo, že po jejich uvolnění je postřílí ukrajinská armáda...Mise (OBSE po propuštění jejích členů ze zajetí) musela objíždět po polních cestách stanoviště ukrajinské armády, aby se nedostala do palby," uvedl Zeman. "To vyvolává jisté pochybnosti o kontrole současné ukrajinské vlády nad ukrajinskou armádou," dodal.

Gauck na tiskové konferenci uvedl, že mu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) poděkoval za německé angažmá, které vedlo k propuštění sedmi zadržovaných kontrolorů OBSE. "Vyzdvihl, že německá strana českou nejen informovala, ale že společně hledaly řešení," tlumočil německý prezident Zaorálkova slova. K ministru zahraničí se s poděkováním posléze připojil i Zeman.

Gauck v souvislosti s ukrajinskou krizí podpořil spolupráci v rámci OBSE. "Není přijatelné, aby se znovu v Evropě dělala politika pomocí výhrůžek," prohlásil německý prezident. "Vyzýváme všechny účastníky tohoto konfliktu, aby zachovávali klid, aby se vrátili k jednacímu stolu." Apeloval současně na Moskvu, aby spolupracovala s OBSE. Na tom, že tato organizace by měla zprostředkovat jednání na Ukrajině, se v neděli shodli kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin.

Německo motorem EU

Gauck a Zeman dnes na Pražském hradě mluvili i o spolupráci v EU. "Jsem si vědom toho, že Německo je motorem Evropské unie a byl bych rád, kdyby Česká republika byla alespoň převodovkou," poznamenal Zeman. "Aby byla onou převodovkou, je naprosto nezbytně nutné, aby přijala společnou měnu a aby vstoupila do eurozóny," soudí český prezident. ČR podle něj také nesmí být v EU potížistou a neměla by se snažit "napodobit Velkou Británii v jejím poněkud distancovaném postoji k Evropské unii". Gauck ocenil příklon současné české vlády a prezidenta k prohlubování integrace EU a jejich snahy, aby Česko bylo součástí tohoto procesu.

Oba prezidenti se dotkli také složité česko-německé minulosti poznamenané nacistickou okupací českých zemí a poválečným vysídlením německé menšiny z Československa. Zeman zdůraznil, že minulostí se mají zabývat historici, a ne politici. "Minulost si ale musíme připomínat už proto, abychom ji znovu neprožili," dodal Zeman, který s Gauckem v úterý navštíví Terezín, kde v koncentračním táboře zahynulo přes 35.000 lidí, převážně Židů.

Gauck se svěřil, že jako bývalý východní Němec byl "srdečně spojen" s Československem a stejně jako mnoho občanů někdejší Německé demokratické republiky těžce nesl potlačení takzvaného pražského jara 1968. Jako bývalý představitel východoněmecké opozice připomněl Chartu 77 a exprezidenta Václava Havla, kteří prý pomohli formovat jeho náklonnost k Česku.

Autoři: ,

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...