Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Havel s Gorbačovem dostali ocenění za odvahu

Lidé

  21:48
BERLÍN - Bývalý český prezident Václav Havel obdržel v Berlíně ocenění Quadriga. Občanské sdružení Werkstatt Deutschland je uděluje osobnostem, které projevily občanskou odvahu nebo svým působením prokázaly průkopnického ducha. Ocenění si z Berlína odvezou také například bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov a předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Václav Havel při udílení cen Quadriga foto: AXEL SCHMIDTAFP

Prestižní ocenění se uděluje vždy v Den německé jednoty. 3. října uplynulo přesně 19 let od znovusjednocení Německa a 9. listopadu uplyne 20 let od pádu Berlínské zdi. Havel a Gorbačov, jenž byl oceněn v kategorii "Dynamika a naděje", jsou pokládáni za osobnosti, které výrazně přispěly k pádu železné opony.

Český exprezident ve své děkovné řeči upozornil, že ještě nikdy nedostal nějaké ocenění současně s Gorbačovem a vyjádřil radost nad tím, že se tomu tak stalo.

Kuratorium složené z osobností německé politiky, hospodářství, médií a kultury vybralo jako laureáty Quadrigy také hudebníka Mariuse Müllera-Westernhagena nebo bojovnici za lidská práva Bärbel Bohleyovou.

V minulosti se stali majiteli sošky koňského čtyřspřeží například ukrajinský prezident Viktor Juščenko, izraelský ministr zahraničí Šimon Peres, bývalý kancléř Helmut Kohl, afghánský prezident Hamíd Karzáí a v roce 2004 jako první Čech ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.Michail Gorbačov při udílení cen Quadriga

Na ceremonii ve Světovém sále německého ministerstva zahraničí nechyběly ani další významné osobnosti. Například laudatio na Barrosa přednesl polský premiér Donald Tusk. Mezi pozvanými osobnostmi byli také prezidenti Srbska, Rwandy a Východního Timoru - Boris Tadić, Paul Kagame a José Ramos-Horta.

Havel tímto ukončil čtyřdenní návštěvu Německa. Už ve středu obdržel německou mediální cenu Zlatá slepice v čestné kategorii politika. Odpoledne se v Postupimi setkal s bývalými východoněmeckými disidenty. Mezi nimi byla jedna z hlavních postav někdejší východoněmecké opozice Gerd Poppe a první porevoluční ministr zahraničí NDR Markus Meckel.

Autor: