Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ivana Chýlková slaví 60. Brilantně hraje silné ženy, mrchy i ušlápnuté chudinky

Lidé

  8:18
Ivana Chýlková slaví šedesáté narozeniny. Patří k nejtalentovanějším herečkám své generace, což dokazuje na jevišti i před kamerou. Hraje brilantně potvory, ze kterých jde strach, stejně jako ženy typu vamp i submisivní partnerky. O tom, že má i hudební talent, přesvědčila v show Tvoje tvář má známý hlas i v muzikálech.

Ve filmu debutovala Ivana Chýlková už na škole, a to ve Faunově velmi pozdním odpoledni (1983). Později hrála řadu osudových žen (Čas sluhů nebo Čas dluhů), Českého lva si odnesla za komediální part ve filmu Díky za každé dobré ráno (1994).

Ke známým filmům Chýlkové patří také Dobré světlo, V žáru královské lásky, O zvířatech a lidech, Jezerní královna, Oběti a vrazi, Musím tě svést, Gympl, Vejška, Perfect Days, Chata na prodej nebo Zbožňovaný.

Ivana Chýlková a Daniel Rous ve filmu Bloudění orientačního běžce (1986)

Nezapomenutelná byla též v seriálu Přítelkyně z domu smutku (1992), zahrála si i v sérii Soukromé pasti či v Kriminálce Anděl nebo zatím naposledy v seriálu České televize Osada.

Chýlková po absolvování Státní konzervatoře v Ostravě vystudovala katedru herectví Divadelní fakulty AMU v Praze (1985). S profesionálním divadlem začínala v ústeckém Činoherním studiu, kde zažila listopad 1989.

Krátce působila v pražském Divadle Na Zábradlí, poté dostala angažmá v Činoherním klubu, kde hrála v inscenacích Heda Gablerová, Bůh masakru, Maska a tvář nebo Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho.

V poslední době hraje i ve Studiu Dva a od letošního října bude jednou ze soutěžících 12. ročníku soutěže StarDance... když hvězdy tančí, který na obrazovkách uvede Česká televize.

Partnerem Chýlkové je moderátor a herec Jan Kraus, mají spolu syna Jáchyma (1998). Předtím měla herečka vztah s Karlem Rodenem, se kterým žila později bývalá Krausova žena Jana Krausová, obě herečky si tak vlastně „prohodily“ partnery.

VIDEO: Ivana Chýlková v show Tvoje tvář má známý hlas:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!