Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Jak to chodí v opeře. Dnes si nahrávky financujeme sami, říká sopranistka Kateřina Kněžíková

Kateřina Kněžíková | foto: NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ/Hana Smejkalová

Premium Rozhovor
Se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou o jejím novém albu, životě umělců během pandemie i o chuti natáčet Smetanovy a Janáčkovy opery.

Před několika dny jí vyšlo ve vydavatelství Supraphon CD s písňovým repertoárem nazvané Phydilé, o němž říká, že jeho hlavním motivem je snaha vyzdvihnout výjimečnost, sílu a krásu ženy. Sopranistka Kateřina Kněžíková ale také momentálně zpívá Káťu Kabanovou na festivalu v anglickém Glyndebourne a má skvělé recenze.

Kateřina Kněžíková
Kateřina Kněžíková

Lidovky.cz: Pro album jste si vybrala písňový repertoár přelomu devatenáctého a dvacátého století. Co vás k hudbě tohoto období přitáhlo?
Tento repertoár ke mně vždy promlouval a myslím, že i můj hlas se k němu nejlépe hodí, dobře se spolu pojí. Dramaturgie nahrávky se odvíjela od písňového cyklu Kouzelné noci Bohuslava Martinů. Zatím neexistovala nahrávka tohoto cyklu s českou pěvkyní, a proto jsem cítila jako svou povinnost tento stav změnit. K tomu se vzápětí velice spontánně přidaly podobně laděné skladby. Jsou protkány náladami, které oslavují přírodu, Orient, touhu po dálkách a poznání. Vznikla tak velmi zajímavá dramaturgická linka, která mě provedla všemožnými zákoutími světa, ze kterých jsem se pokorně vrátila do české kotliny. Spojení s přírodou a vnímání její důležitosti pro mě bylo velice obohacující. Obzvláště v této době se k ní obracím velice často. Hledám v ní klid, energii a sílu.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.