Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Japonský císař je v nemocnici

Lidé

  10:26
TOKIO - Japonský císař Akihito byl v neděli hospitalizován kvůli horečce a bronchitidě. Oznámil to mluvčí císařského paláce. Vláda rozhodla pověřit dočasně císařskými povinnostmi korunního prince Naruhita.

Abdikující císař Akihito, archivní foto. foto: Reuters

Akihitovi je 77 let a v Japonsku se těší velké úctě. "Byl unavený a zdálo se, že pozbyl schopnost bojovat s nemocí. Aby se vyloučilo riziko, byl hospitalizován v Tokijské univerzitní nemocnici," řekl mluvčí.

Akihito je v nemocnici letos už podruhé. V únoru se tam podrobil vyšetření cév.

Císař je symbolem státu a jednoty národa

Narodil se v Tokiu v roce 1933. Korunním princem se stal roku 1952, korunován byl roku 1990, po smrti svého otce a císaře Hirohita. S císařovnou Mičiko mají tři děti.

Podle ústavy je císař symbolem státu a jednoty národa, a nemusí se tedy podílet na rutinní práci vlády. Letos ale učinil výjimku a vystoupil v televizi po březnovém katastrofálním zemětřesení a cunami. Ocenil všechny, kteří pomáhali přeživším a povzbuzoval občany k tomu, aby pomohli zachránit všechny trpící. "Doufám z celého srdce, že postižení nikdy neztratí naději, dají na sebe pozor a budou silní," sdělil tehdy Japoncům Akihito z císařského paláce.

Autoři: ,

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...