Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Dopisy pro své nejbližší schovávám do šuplíku, kdybych se jednou nestihla rozloučit, říká miliardářka Vlčková

Katarína Vlčková | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
S manželem věnovala rekordní částku na podporu dětské paliativní péče – celou půldruhou miliardu korun. Lékařka a mecenáška Katarína Vlčková o tom, jaká výsada je doprovázet umírající, proč je důležité říkat dětem pravdu a proč píše svým nejbližším dopisy do šuplíku.

Jméno Katarína Vlčková jsem poprvé zaslechla loni na jaře, když jsme si z nemocnice převzali ležícího tatínka. Byla to lékařka z domácího hospice Cesta domů, která nám uklidňujícím hlasem sdělila, že tatínkův stav je sice vážný, ale stabilní. Na hospicovou péči to ještě není. Podruhé jsme se setkaly letos v lednu. 

Byla to ona, kdo nám řekl, že tátu čeká už jen několik dní života. Když jsem pak v televizi zaslechla zprávu o manželích, kteří věnovali 1,5 miliardy korun na vybudování dětského paliativního centra a hospice, řekla jsem si, že je to fantastická částka i záměr. Ale teprve když jsem v televizi slyšela její klidný hlas, došlo mi, že je to táž nenápadná, skromná žena, která nás spolu se sestrami Cesty domů držela nad vodou během otcova odcházení. Lékařka a miliardářka Katarína Vlčková, manželka generálního ředitele firmy Avast.

Katarína Vlčková
Katarína Vlčková

Když jsem vás pozorovala, jak se staráte o mého tatínka, říkala jsem si, jestli se taková empatie k člověku dá naučit, nebo se s ní člověk musí narodit. Jak to bylo u vás?
Hluboký zájem o člověka ve mně byl od dětství, není to nic, o co bych se nějak zasloužila nebo co bych se naučila. Jakmile jsem v sobě objevila tohle semínko zájmu, věděla jsem, že to bude ono. A pak je samozřejmě spousta dílčích dovedností a znalostí, které je potřeba nasát z literatury a odkoukat od zkušenějších. Třeba jak sdělit člověku závažnou diagnózu. Ale na to jsou už dnes pro lékaře i zdravotní sestry kurzy.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat