Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Ještě ráno si šel koupit barvy, v noci pak slavný malíř Slavík zemřel

Lidé

  16:38
VÍDEŇ/PRAHA - Ve Vídni zemřel v noci na sobotu ve věku 78 let český malíř Otakar Slavík. Informovala o tom rodinná přítelkyně Zuzana Brikcius. "Zemřel se štětcem v ruce, ještě ráno si šel koupit barvy," uvedla. Slavík se narodil v prosinci 1931 a patřil ke generaci, jež výrazně poznamenala české umění 60. let minulého století.

Otakar Slavík foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Slavík odešel do Rakouska v roce 1980 po podpisu Charty 77, textu, ve kterém tehdejší disent vyzýval komunistický režim, aby dodržoval zákony, které přijímal a které navenek zaručovaly základní lidské svobody. Malíř, který trpěl také onemocněním srdce, pak žil a pracoval ve Vídni.

Otakar Slavík před svými obrazy

Jeho umělecká dráha začala na keramických školách - ze školy v Bechyni přestoupil na sochařskou školu v Hořicích. Poté studoval na Pedagogické fakultě v Praze u Karla Lidického a hlavně pak malbu u Martina Salcmana, který jej definitivně obrátil k malířství. Po škole se ocitl v okruhu umělců typu Adrieny Šimotové, Václava Boštíka, Jiřího Johna a dalších.

Figurativní malba
Zásadním tématem jeho obrazů je figura. V 70. letech se proměnilo v téma silně existenciálního zabarvení, což ovlivnily okolnosti jeho života i události 70. let. Slavík si téměř po celý život budoval nezávislou existenci, pracoval jako kulisák i skladištní dělník. Svými obrazy stále silněji reflektoval nejisté polohy lidské existence.

"To bylo právě tím, že jsem byl stranou, že jsem byl nádeník. Neměl jsem žádné kšefty, o které bych se musel strachovat. Jim šlo o živnost, mně ne," vysvětloval jednou, jak se dostal k Chartě a proč ji podepsal, když mezi výtvarníky moc signatářů nebylo. Hned v následujícím roce byl vyloučen z Fondu výtvarných umění.

Medailon Otakara Slavíka čtěte v pondělním vydání deníku

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!