Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsem děsivě normální, říká představitel Mr. Beana Rowan Atkinson

Lidé

  6:00
Bizarní způsob humoru Mr. Beana alias Rowana Atkinsona ostře kontrastuje s jeho osobním naturelem, který jest spíše vážný a nemluvný. Přesto Atkinson bavil své okolí už od dětství, později kromě Beana například i sitkomem Černá zmije. Skeče toporného komika s netopýřím výrazem, jenž v úterý dovrší šedesátku, publikum na celém světě prostě miluje.

Rowan Atkinson alias Mr. Bean. foto: Reprofoto

Mr. Bean, nemluvný nemotora se zeleným vozítkem, vykulenýma očima a vystrčeným jazykem strká tatarský biftek pod talířek, do kalhot houslisty či do kabelky distingované dámy. Takto a podobně baví diváky v komických skečích i filmech. Za asistence svého vypelichaného medvídka.

Pověstnou beanománii odstartoval první díl ze série příběhů o trampotách svobodného mládence v roce 1990. V celovečerním filmu z roku 1997 s názvem Mr. Bean: Největší filmová katastrofa se tradičně mlčenlivý chlapík rozhovořil nakřáplým barytonkem. Ten propůjčil i animované sérii příběhu z roku 2002.

Tajný agent s humorem

Excentrický komediální výkon Atkinsona dominuje i špionážní komedii Johnny English z roku 2003, k níž v roce 2011 přibylo i pokračování. Dva ryze britské filmové žánry se tu spojily v jediný, originální celek sAtkinsonem v roli tajného agenta britské výzvědné služby.

Impulzem k napsání scénáře se stala série reklamních spotů, natočených v 90. letech pro kreditní karty Barclaydcard. V nich Atkinson vytvořil postavu agenta typu „neřízená střela“, který se umí postavit ke všemu, ale vždycky jen a jen po svém.

Rowan Atkinson alias Mr. Bean.

„Osobně jsem docela jiný, než Mr. Bean. Jsem až děsivě normální,“ praví tento štíhlý rezervovaný Angličan. Přesto jej již od školy provázela pověst příležitostného třídního šaška. Mladík s vyvalenýma očima, odstátýma ušima a rachitickým hrudníkem, přezdívaný mimozemšťan, citoval nazpaměť scénky z Monty Pythonova létajícího cirkusu.

Z technika hvězdou

Zájem o moderní technologie přivedl Atkinsona - třetího syna farmáře v Consettu v severní Anglii - ke studiu elektrotechniky v Oxfordu. Tam ho poprvé vytáhli na jeviště: „Musel jsem během dvou dnů vymyslet pět minut něčeho: stoupl jsem si před zrcadlo, začal dělat obličeje - a z toho vznikla taková surreálná němá postava.“ 

Rowan Atkinson v inscenaci Quartermaine's Terms

V roce 1979 pronikl do televize jako herec a scenárista v seriálu BBC Nezprávy v devět. Seriál byl velmi úspěšný a díky němu obdržel Cenu britské akademie a stal se osobností BBC pro rok 1980.

Se spolužákem z Oxfordu Richardem Curtisem vymysleli situační tragédii Černá zmije, historický seriál založený na slovních hříčkách a břitkých výměnách názorů.

Bondovka i komedie

Mezi exkursy Atkinsona do klasických filmových rolí patřil part v bondovce Nikdy neříkej nikdy (1983) či potřeštěný kněz ve veleúspěšných Čtyřech svatbách a jednom pohřbu z roku 1994. Objevil se i ve veleúspěšném režijním debutu Richarda Curtise Láska nebeská (2003).

Televizní diváci i v ČR jej také znají z úspěšného seriálu Tenká modrá linie, který vznikl v letech 1995 a 1996. Za své umění převzal vloni v listopadu od královny Alžběty II. Řád britského impéria.

Pověstný filmový nemotora vlastní historické sídlo v hrabství Oxfordshire a dům v londýnské čtvrti Chelsea. V roce 1990 si vzal filmovou maskérku Sunetru Sastryovou, s níž má dvě děti, Lily a Benjamina.

Velkou radost mu přináší cenná sbírka elegantních aston martinů, bentleyů a lancií. Ke každému autu má údajně vztah „jako k dítěti“. A úspěšně přežil i několik autonehod.

Autoři: ,