Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Místo pergamenu papír. Karel III. rok po korunovaci dostal korunovační svitek

Lidé

  13:00
Poprvé v historii Spojeného království byl korunovační svitek vyroben z papíru a nikoli pergamenu. Může za to Karel III. (75), který si nepřál, aby jeho listina o korunovaci byla vyrobena z živočišné kůže. Dostal ji rok poté, co byl obřadně pomazán ve Westminsterském opatství a korunován s manželkou Camillou.

V Buckinghamském paláci předala Jejich Veličenstvům svitek úřednice korunní kanceláře Antonia Romeo. Karel III. prohlásil, že na něj udělala obrovský dojem úžasná iluminace. „Všechna slova jsou vyhláskována správně?“ žertoval britský panovník. „To bylo mnohokrát, mnohokrát kontrolováno,“ odpověděla mu Antonia Romeo.

Svitek obsahuje sedmapadesát sešitých stran a přibližně 11 600 ručně psaných slov. Když byl svitek rozbalen na stole, král zažertoval: „Roluje se to na míle daleko.“ Královna Camilla dodala: „Nebudu se pokoušet číst to bez brýlí.“

Královna Camilla a král Karel III. při prohlídce svého korunovačního svitku v Buckinghamském paláci (1. května 2024)

První korunovační svitek byl vytvořen pro Eduarda II. a královnu Isabelu v roce 1308. V britském Národním archivu je uložena většina svitků, ale mnoho jich chybí. Pro krále a královny Eduarda III., Jindřicha VI., Eduarda IV., Richarda III., Jindřicha VII., Eduarda VI., Marii I., Alžbětu I. a Karla I. neexistuje žádný svitek.

Král a královna byli seznámeni s heraldikem Timothym Noadem a kaligrafkou Stephanií Gillovou, kteří na svitku několik měsíců pracovali. „Ani nevíte, jak jsem vám za vaši práci vděčný. Po tom všem si zasloužíte skleničku!“ řekl jim odlehčeně Karel III.

Svitek byl také digitalizován a bude nabídnut v této formě k prohlédnutí veřejnosti. Součástí digitální verze bude také video a fotografie z korunovace a rozhovory s klíčovými aktéry.

Král Karel III. a královna Camilla, kteří byli korunováni 6. května 2023, si prohlédli rovněž sbírku předchozích svitků. Nechyběl ani svitek zhotovený pro královnu Alžbětu II., která byla korunována 2. června 1953.

5. května 2023

SPECIÁL

Britská královská rodina

SPECIÁL: Britská královská rodina
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!