Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Lidé

  19:16aktualizováno  20:05
Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se týdny stranila veřejnosti. Onemocnění odhalila operace břicha, kterou manželka britského následníka trůnu Williama začátkem roku podstoupila. Během krátké doby je to druhý případ rakoviny v královské rodině - v únoru ji přiznal král Karel III.

„Chci využít této příležitosti, abych vám osobně poděkovala za všechny zprávy, slova podpory a pochopení v době, kdy jsem se zotavovala po operaci. Bylo to několik neuvěřitelně náročných měsíců pro celou naši rodinu. Měla jsem ale fantastický tým lékařů, který se o mě skvěle staral, za což jsem jim velice vděčná,“ řekla princezna z Walesu ve videu zveřejněném na oficiálním účtu Williama a Kate na sociálních sítích.

„V lednu jsem v Londýně podstoupila velkou operaci břicha. V té době nic nenasvědčovalo tomu, že bych měla rakovinu. Operace byla úspěšná, testy provedené po ní však ukázaly na přítomnost rakoviny. Můj lékařský tým doporučil, abych podstoupila preventivní chemoterapii, s čímž jsem nyní začala,“ uvedla Kate. Neupřesnila, o jaký druh rakoviny jde.

„Samozřejmě to byl obrovský šok. Spolu s Williamem jsme udělali všechno proto, abychom tuto informaci udrželi v soukromí pro dobro naší rodiny. Umíte si asi představit, že toto všechno potřebuje čas. Pro mě, abych se zotavila po náročné operaci, abych mohla začít s léčbou. Ale co je nejvíce důležité, potřebovali jsme čas vysvětlit vše vhodným způsobem Georgovi, Charlottě a Louisovi. A ujistit je o tom, že budu v pořádku. Jak jsem jim řekla, jsem v pořádku a jsem silnější každým dnem i tím, že se soustředím na věci, které mi pomáhají se uzdravit,“ pokračovala.

Na závěr videa poděkovala svému manželovi za to, že stojí pevně po jejím boku a pomáhá jí současnou náročnou situaci lépe zvládnout. „Doufáme, že pochopíte, že jakožto rodina potřebujeme v tuto chvíli čas, prostor a soukromí, než dokončím léčbu. Má práce mě vždy naplňovala a těšila, moc ráda se do ní vrátím. Ale nyní se musím soustředit na léčbu a plné uzdravení. Myslím v těchto chvílích na všechny, jejichž života se tato nemoc jakýmkoliv způsobem dotkla a poznamenala ho. Neztrácejte prosím naději a víru. Nejste sami,“ dodala.

Podporu nemocné princezně vyjádřil i švagr princ Harry s chotí. „Přejeme Kate a rodině zdraví a uzdravení a doufáme, že se tak stane v soukromí a míru,“ stojí v krátkém prohlášení spolupodepsaném i Harryho manželkou Meghan.

Detaily ohledně zdraví královských příslušníků jsou obvykle pečlivě střeženým tajemstvím. Windsorská dynastie se ale rozhodla být v této otázce transparentnější. Přesto to nebrání spekulacím, jak se ukázalo u Kate.

Princ Louis, princ George, princezna Kate a princezna Charlotte na snímku zveřejněném u příležitosti Dne matek (10. března 2024)

Princezna na veřejnosti nebyla od 25. prosince 2023, kdy se ona, princ William a jejich tři děti sešli na vánoční mši v kostele svaté Máří Magdaleny v Norfolku v Anglii.

O tři týdny později Kensingtonský palác oznámil, že podstoupila 16. ledna plánovanou operaci břicha s tím, že nejspíš do Velikonoc bude doma a vynechá oficiality. Když se princezna stáhla z veřejného života, začaly se šířit fámy o tom, co s ní je.

O víkendu ji viděli s manželem Williamem u farmářského obchodu ve Windsoru. Video v pondělí zveřejnil bulvární list The Sun.

Britský úřad na ochranu osobních údajů také prošetřuje pokus o stažení zdravotních záznamů Kate. Nejméně jeden zaměstnanec londýnské kliniky byl přistižen při pokusu dostat se k běžně nepřístupným informacím.

Incident vyšetřuje i samotná klinika, jejíž pověst je založená na diskrétnosti. Léčí se v ní členové královské rodiny, premiéři i celebrity. Klinika o pokusu o krádež osobních údajů okamžitě informovala Kensingtonský palác a přislíbila důsledné vyšetřování, řekl deníku Daily Mirror zdroj z nemocnice.

Kate Middletonová si prince Williama vzala v roce 2011. Mají spolu tři děti. Nejstaršímu princi Georgeovi bude v červenci jedenáct let, princezna Charlotte v květnu oslaví deváté narozeniny a nejmladšímu princi Louisovi bude na konci dubna šest let.

V době, kdy Kensingtonský palác potvrdil, že je Kate po operaci, Karel III. oznámil světu, že má rakovinu, kvůli které odložil veřejné akce. O jaký typ rakoviny jde, oznámeno nebylo, ale podle britských médií nejde o rakovinu prostaty, kvůli jejímuž zbytnění podstoupil panovník na konci ledna zákrok.

Karel III. podstupující léčbu zatím pokračuje v některých soukromých i administrativních povinnostech a hodlá nadále pořádat každotýdenní audience pro premiéra.

SPECIÁL

Britská královská rodina

SPECIÁL: Britská královská rodina

6. února 2024