Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Každý může sklouznout na špatnou stranu, říká slovenský režisér Peter Bebjak


Peter Bebjak | foto: MAFRA

Premium Rozhovor
Nesmírně pracovitý slovenský filmař se už mnoho let nezastavil: v rychlém sledu natáčí pro velké plátno i pro televizi v obou částech bývalého Československa. Pro velké režijní a producentské nasazení už bohužel nestíhá hrát, byť herectví stejně jako režii vystudoval a se svou impozantní postavou je před kamerou nepřehlédnutelný.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Během „doby covidové“ slavil úspěchy s projekty natočenými na nesnadná historická témata, která je nicméně nutné stále připomínat: televizní minisérie Herec se odehrává u nás během stalinistických 50. let, drama Zpráva pak vypráví o útěku Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera z tábora Auschwitz-Birkenau a o jejich svědectví, které se stalo jedním ze základních dokumentů o holocaustu.

Velkou částí vaší filmografie se táhne motiv zla – od zla nadpřirozeného v hororu Zlo přes zločiny v řadě televizních kriminálek až po to možná nejhorší zlo, jaké lidé kdy dokázali způsobit, ve filmu Zpráva, který právě běží v kinech. Vnímáte ve své tvorbě tuhle linii?
První věc, kterou jsem točil se svou produkční firmou, byl seriál Najväčšie kriminálne prípady Slovenska pro STV. Šlo o rekonstrukce skutečných případů, které se staly ve 20. století. Díky tomu jsme se dostali k vyšetřovacím spisům těch kauz a viděli celý zápis zločinů včetně fotografií, výpovědí svědků... Tehdy jsem začal uvažovat nad tím, jak málo stačí k tomu, aby se z člověka, třeba z vašeho souseda nebo člena rodiny, stal někdo, kdo je schopný zabít. A jaké cesty k tomu můžou vést. Začalo mě to fascinovat a zkoušel jsem o tom vyprávět různými způsoby: třeba v minisérii Spravedlnost víme od začátku, kdo co spáchal, a odkrýváme okolnosti. I pohádky v sobě mají hranici mezi dobrem a zlem a vytvářejí až thrillerové napětí v tom, že se bojíte, k čemu se hlavní hrdina přikloní.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat