Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Když se nostalgie ironicky usmívá. Všechna díla z výstavy spojuje silný příběh v pozadí, říká výtvarník Pasta Oner

Pasta Oner | foto: Levis

Premium
Etablovaný výtvarník Pasta Oner otevřel v červnu v pražské Pelléově vile výstavu s názvem 20th Century Cabinet. Pracuje se zavedenými motivy, které ovšem neobvyklými technikami posouvá. Věnuje se i tématům novým, zkouší další nové formy. Všechna díla ale spojuje silný příběh v pozadí, který umělec kontinuálně a hlavně smysluplně vypráví už třetí dekádu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Co skrývá váš kabinet 20. století?
Už dlouhou dobu se motám kolem motivů, které inspiračně vycházejí z 50. a 90. let minulého století, a často je akcentuji. Tentokrát jsem to chtěl udělat s plným vědomím. Doteď jsem s motivy pracoval spíše podvědomě, neměl je pevně uchopené. Navíc pro mě coby čtyřicátníka je zlaté období dětství v 80. letech a dospívání v 90. letech. V životě jsem zažil hodně, ale vzpomínka na první polovinu devadesátek ve mně vyvolává nekonečný proud krásných vzpomínek na neuvěřitelnou dobu naprostého šílenství, kdy se mohlo stát úplně cokoli. To už se nikdy nezopakuje. Dohnali jsme si tehdy trochu 60. léta v Americe, starý máničky na poslední chvíli roztočily kolotoče, naší generaci se zase otevřely neskutečné možnosti.

Pasta Oner - Pill
Pasta Oner. Výstava KarARTena.

Konec 20. století je pro mě posledním momentem, kdy si užít nekonečný proud liberálnědemokratického kapitalismu, který na nás začal z obrovské roury lejt všechno najednou, dobrý, špatný, divný, výborný, od muziky před film až po konzum. Problém je, že my tady jsme si to nestihli dostatečně dlouho užít. Jako bychom se zlaté éry absolutního dostatku, vrcholu civilizace, jen lehce dotkli, připojili se k expedici těsně pod vrcholem, a podle toho, jak se společnost chová, jsme přelezli vrchol a sestupujeme dolů.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...