Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Tři koruny, nové emoji i zlatý kočár. Palác zveřejnil detaily korunovace

Lidé

  14:32
Buckinghamský palác zveřejnil nové podrobnosti o korunovaci krále Karla III. (74), která je plánována na 6. května. K události bylo vytvořeno i speciální emoji, jehož inspirací se stala koruna svatého Eduarda, která je v Anglii už více než 350 let ústředním prvkem korunovace panovníků.

Není to první emoji, které britská královská rodina pro slavnostní chvíle užije. Loni v červnu se u příležitosti platinového jubilea královny Alžběty II. objevilo na Twitteru emoji v podobě psa plemene corgi, které britská panovnice chovala celý život.

Čtyři týdny před plánovanou korunovací královský palác rovněž zveřejnil trasu, kterou Karel III. a jeho manželka Camilla pojedou z Buckinghamského paláce k Westminsterskému opatství a zpět. Cesta bude kratší než ta, kterou absolvovala Karlova matka před 70 lety. Celý korunovační obřad bude skromnější než korunovace Alžběty II.

Cestou do Westminsterského opatství pojedou Karel III. s manželkou kočárem, který poprvé použila Alžběta II. při svém diamantovém jubileu. Moderní kočár má i topení či klimatizaci.

Na cestu zpět nasednou Karel III. s Camillou do 260 let starého pozlaceného kočáru, který váží čtyři tuny a je tažen osmi koňmi. Zesnulá královna Alžběta II. popsala cestování tímto kočárem jako otřesnou zkušenost.

„Nedá se říci, že by ten kočár byl úplně jako pračka na prádlo, ale zatímco jiná vozidla se pohybují kupředu, tento kočár se pohybuje ze strany na stranu,“ prohlásil Martin Oates, který se podílel na renovaci kočáru.

Kočár je tak těžký, že dokáže jet maximálně rychlostí chůze. To by mělo poskytnout divákům rozmístěným podél trasy dostatek času, aby nově korunovaného krále a královnu viděli.

Emoji ke korunovaci krále Karla III. (Twitter)

Palác také informoval, jaké korunovační klenoty a cennosti se na ceremonii ve Westminsterském opatství použijí. Budou to dvě žezla, čtyři královské meče ze 17. století, stříbrná pozlacená lžíce na olej na pomazání krále ze 14. století, nádoba ve tvaru orla na olej, který v březnu vysvětili v Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě.

Nebudou chybět speciální ostruhy, náramky upřímnosti a moudrosti, zlaté jablko, diamantový prsten pro krále se safírem a rubínovým křížem, pro královnu choť prsten s rubíny.

Během samotné korunovace bude použita koruna svatého Edwarda, kterou vyrobili v roce 1661 pro krále Karla II. jako náhradu za středověkou korunu, která byla roztavena v roce 1649. Tuto korunu měla i královna Alžběta II. při korunovaci v roce 1953.

Na konci korunovační bohoslužby korunu svatého Edwarda nahradí Imperiální státní koruna, kterou královna nosila například na otevření zasedání parlamentu. Korunu vyrobili pro korunovaci krále Jiřího VI. v roce 1937, ale úzce vychází z koruny navržené pro královnu Viktorii v roce 1838 tehdejšími korunovačními klenotníky.

10. září 2022

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv

Karlova druhá manželka Camilla, kterou na pozvánce na korunovaci titulují jako královnu a ne jako královnu choť jako doposud, bude mít korunu královny Mary. Předtím na ní provedli drobné změny, aby Camille seděla. Také na ni na počest zesnulé Alžběty II. doplnili diamanty, které byly součástí sbírky osobních šperků královny.

Korunovace krále se má konat takřka přesně 70 let poté, co ceremoniál absolvovala jeho matka Alžběta II. Karel III. se stal panovníkem s okamžikem její smrti loni v září a stal se tehdy také nejstarším člověkem nastupující na trůn v dějinách britské monarchie.

1. března 2023

Autoři: ,