Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Nejstarší korunovaný britský král Karel III. slaví pětasedmdesátiny

Lidé

  16:37
Britský král Karel III. slaví 14. listopadu pětasedmdesátiny. Panovníkem se stal po úmrtí Alžběty II., jež zemřela loni 8. září. Nejstarší následník trůnu v britských dějinách (byl jím od roku 1952) byl korunován letos v květnu při obřadu v londýnském Westminsterském opatství.

Do nové role, na kterou čekal celých sedm desetiletí, vstoupil Karel III. hladce, navzdory pochybám, zda nevolený panovník může stále v dnešní době zastupovat lid moderní Británie.

Většina Britů mu odpustila i drobné prohřešky – když se třeba nepanovnicky rozčílil kvůli vytékajícímu peru během podpisového ceremoniálu v Severním Irsku. A soustředí se spíše na jeho úspěchy, jako při státní návštěvě Německa letos na jaře, kde Karel III. značně zapůsobil, když při projevu v německém parlamentu zdatně přecházel z angličtiny do němčiny. V tomto sněmu vystoupil jako první vládnoucí monarcha.

Po roce panování se zdá, že vláda Karla III. se ponese spíše v duchu tradic a kontinuity než nějakých zásadnějších změn. Král zřetelně upozadil osobní zájmy a ambice, jako je třeba aktivismus v boji proti změnám klimatu (ten předal svému synovi, princi Williamovi), a snaží se být konsenzuální postavou, která překlene spory a vkládá veškerou energii do služby své zemi. Dal najevo vůli stmelovat lidi, sblížit královskou rodinu, zlepšit vztahy s princem Harrym a jeho chotí Meghan. Snaží se stavět mosty.

Po cestách do všech čtyř částí Spojeného království navštívil Karel III. i centra víry po celé zemi a v Londýně přivítal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Wishing His Majesty The King a happy 75th birthday.

14. listopadu 2023 v 10:58, příspěvek archivován: 14. listopadu 2023 v 16:07

Letos v září se Karel III. stal prvním britským monarchou, který pronesl projev ve francouzském Senátu, za své návštěvy Francie. A na konci října se na návštěvě Afriky omluvil za britské násilí z doby kolonialismu.

Před několika dny zahájil poprvé v roli panovníka nové zasedací období parlamentu přednesem legislativního programu vlády. Tradiční projev přečetl poprvé již loni, ale tehdy ještě v roli prince, když zastupoval svou matku, již zesnulou královnu Alžbětu II., která v té době byla zdravotně indisponovaná.

Manželství s Dianou a Camillou

Když se jeho matka stala královnou, byly Karlovi tři roky. Povahově spíš tichý muž, který dlouhá léta nebýval ústřední postavou pikantních příběhů královské rodiny, nakonec sehrál ústřední roli v jednom z nejsledovanějších okamžiků v novodobé historii této rodiny. V roce 1996 se rozvedl se svou manželkou, princeznou Dianou, a o devět let později si po dlouholeté známosti vzal svou celoživotní lásku Camillu Parker Bowlesovou.

Králova choť Camilla je jeho důvěrnou přítelkyní už od mládí a 18 let i jeho manželkou. Její cesta do královské rodiny ale nebyla snadná. Léta byla démonizována jako žena, která rozbila první manželství následníka trůnu s oblíbenou princeznou Dianou. Tu si Karel III., tehdy ještě jako princ Charles, vyvolil jako svoji první manželku v roce 1981. Jejich pohádkovou svatbu v červenci 1981 sledovaly v přímém přenosu miliony lidí po celém světě, páru však štěstí nepřinesla.

Princezna Diana a princ Charles ve svatební den na balkonu Buckinghamského paláce (Londýn, 29. června 1981)

Manželství, z něhož vzešli dva potomci, princové William a Harry, se počátkem 90. let rozpadlo a v srpnu 1996 bylo po letech strastiplných manželských problémů oficiálně rozvedeno. Diana obviňovala Charlese z toho, že odmítl ukončit vztah se svou dlouholetou milenkou Camillou. Karel III. uvedl, že si stále uchovával svoji víru v manželství, „dokud se nenávratně nerozpadlo“.

Po tragické smrti princezny Diany v roce 1997 princ Charles přestal před veřejností skrývat svůj dlouholetý blízký vztah s Camillou, kterou si v dubnu 2005 vzal. Protože byli oba rozvedení, což pro církev znamenalo překážku, konal se nejprve občanský obřad. Teprve poté se novomanželům dostalo v kapli na hradě Windsor i církevního požehnání.

Ne všichni Britové byli jejich sňatkem nadšeni. Mnozí se domnívali, že Camilla rozbila princovo manželství s jeho první manželkou Dianou. Ale Camilla se poté zapojila do činnosti královské rodiny a převzala také řadu patronátů nad charitativními aktivitami. Brity si nakonec získala svou bezprostředností a smyslem pro humor. Na milost ji vzala i zesnulá královna Alžběta II., která jí v den sedmého výročí její svatby udělila nejvyšší stupeň Královského viktoriánského řádu pro ženu, s názvem Dáma velkokříže.

Princ Harry, princ William, princ Charles, Camilla Parker-Bowlesová, Laura Parker-Bowlesová a Tom Parker-Bowles na oficiální svatebním portrétu královnina syna (Windsor, 9. dubna 2005)

Proslulá romance následníka britského trůnu, prince Charlese, s dcerou válečného hrdiny Camillou začala údajně v roce 1970 v jednom královském parku. „Moje prababička byla milenkou vašeho pradědečka, co vy na to?“ zeptala se prý Camilla Charlese při hře póla. Jejich vztah však tehdy ukončily Charlesovy vojenské povinnosti. Když se princ po půlroce služby na moři vrátil, byla Camilla již provdána za armádního důstojníka Andrewa Parkera Bowlese.

Nadále však zůstávala důvěrnou Charlesovou přítelkyní. On šel za kmotra jejímu synovi Thomasovi, ona mu údajně pomohla najít vhodnou manželku – lady Dianu Spencerovou. Nakonec se ale oba rozvedli – Charles v roce 1996 a Camilla o rok dříve.

Na trůn čekal 70 let

Charles Philip Arthur George se narodil 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci v centru Londýna. Základní vzdělání získal na internátní škole v Gordonstounu v severním Skotsku a dále má titul bakaláře historie na Cambridgeské univerzitě.

Potom sloužil u letectva a námořnictva, má licenci pilota vrtulníku. Po odchodu z armády ustavil v roce 1976 Nadaci prince Charlese, jež pomáhá handicapovaným v Británii, je patronem, prezidentem nebo členem několika set dalších charitativních organizací.

Královna Alžběta II., princ Philip a jejich děti princezna Anna, princ Charles, princ Andrew a v kočárku je princ Edward (Windsor, 19. prosince 1965).

Titul prince waleského mu byl udělen v roce 1958 (korunován byl ale až v červenci 1969). Po úmrtí jeho otce v dubnu 2021 na něj přešel i titul vévoda z Edinburghu. Je vášnivým ekologem a podporuje biofarmaření. Rád také maluje, vystavoval a prodal mnoho děl a též publikoval knihy o malování.

Zájem o architekturu zavedl Charlese několikrát i do Česka. V minulosti třikrát navštívil Českou republiku a dvakrát i Československo. V souladu se svými zájmy se tu věnoval zakládání památkového fondu na ochranu pražských památek, třikrát navštívil i Brno a rovněž třeba zámek Jezeří v dnešním Ústeckém kraji. Na své předposlední návštěvě v roce 2000 si prohlédl barokní zahrady pod Pražským hradem a v Brně slavnostně zahajoval výstavbu Technologického parku. A naposledy byl v Praze v březnu 2010 se svou chotí Camillou, tedy si také prohlédl mimo jiné ekologickou vesnici Hostětín na Uherskohradišťsku.

SPECIÁL

Britská královská rodina

SPECIÁL: Britská královská rodina

10. září 2022

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,