Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černoškou se cítím být od dětství, kreslila jsem se hnědou pastelkou, říká aktivistka

USA

  19:52
WASHINGTON - Americká aktivistka za práva černochů Rachel Dolezalová, která se dlouho vydávala za černošku, se jí cítí být, a to už od dětství. Svou odlišnou identitu si pak silně uvědomila při své dřívější práci v oblasti lidských práv. Řekla to v úterý v rozhovoru s televizní stanicí NBC.

Rachel Dolezalová v úterním vysílání pořadu Today. foto: ČTK

Rodiče sedmatřicetileté ženy minulý týden překvapili média i veřejnost odhalením, že z jejich domu před lety odešla jako bělošská dívka a že má německé a české kořeny. Dolezalová proto v pondělí odstoupila z funkce ředitelky pobočky celoamerické asociace bojující za rovnoprávnost černochů NAACP ve městě Spokane ve státě Washington.

Na otázku, zda se cítí jako Afroameričanka, Dolezalová odpověděla: „Cítím se jako černoška.“

Ve Spokane, kam přišla ze státu Montana, kde žila u své rodiny, se vydávala za dceru černošského otce. K tomu jí pomohlo zvlnění kdysi rovných vlasů, jejich obarvení na hnědo a opálení a kosmetické úpravy dříve velmi světlé pleti. Ani její vlastní rodina o částečné změně její identity dlouho nevěděla.

Dolezalová v úterý potvrdila, že se cítí být černoškou. Důležitý posun v její identitě prý nastal, když dělala práci v oblasti lidských práv ve státě Idaho a noviny ji popisovaly jako přechodný rasový typ, ženu dvou ras nebo rovnou černošku.

Nejsem herečka, odmítá Dolezalová kritiky

„Nikdy jsem je neopravovala,“ řekla, „protože to bylo složitější, než říct, že je to v daném případě správně nebo špatně“.

Své vlastní pojetí rasy se začala vytvářet už ve svých pěti letech. „Kreslila jsem autoportréty hnědou pastelkou místo broskvové a vlasy jsem dělala kudrnaté a černé,“ řekla žena, která divákům ukázala svou fotografii z období dospívání. Na ní má světlou pleť a blonďaté vlasy.

Natočila si vlasy a opálila pleť. Běloška hájila práva čenochů

Dolezalová ale odmítla kritiky, kteří jí zazlívají, že se vydává za černošku podobně jako kdysi bělošští herci s pomocí líčení. „Černý obličej je pro mě velmi vážné téma,“ řekla s tím, že v jejím případě jde o reálný prožitek.

Aktivistka řekla, že její dva synové, kteří prý mají tmavou pleť, ji v její identitě podpořili. Jeden z jejích synů jí prý v pondělí řekl: „Mami, rasou jsi člověk a kulturně jsi černoška.“ Dolezalová vyrůstala v pestré rodině, v níž byli i čtyři adoptovaní černošští příbuzní. Už dříve prohlásila, že nemá ráda v USA používaný pojem Afroameričan a že upřednostňuje termín „černý“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!