Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Krkonošské pohádky byly u nás doma tabu, vzpomíná miliardář a šlechtic Robert Schönfeld

Robert Schönfeld | foto: Salim Issa

Premium Rozhovor
Robert Schönfeld se sice narodil s „modrou krví“, ale stejně jako zbytek populace jezdil za socialismu v trabantu. Dnes je známý hlavně jako mecenáš umění a úspěšný investor. Skupina RSBC, již založil a vede, působí nejen v Česku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Součástí jejího portfolia je například slovinská zbrojovka Arex, vinařství Zlati Grič, strojírenská firma Bauer Technics nebo londýnský start-up Proversity. Srdcem jejího byznysu je ale správa nemovitostí, jejichž hodnota činí kolem dvou miliard korun. Jako mecenáš pak stál Robert Schönfeld u zrodu mezinárodní umělecké školy International School of Music and Fine Arts Prague a je zakladatelem a předsedou dozorčí rady slavné PKF – Prague Philharmonia.

„Kultura nás definuje ve světě. Dvořákova devátá symfonie je nejhranější symfonií na světě. Díky čemu jinému jsme ještě ve světě slavní? Puk, balon a tenisový míček, “ říká miliardář a šlechtic Robert Schönfeld, jehož prapředek slavného skladatele podporoval. Ani on nezůstává v podpoře umění stranou.

Lidovky.cz: Kdy jste si poprvé uvědomil, že máte modrou krev?
Já jsem se tak nikdy necítil a ani dnes tak neuvažuji. Naše rodová historie je celkem komplikovaná. Šlechticové ze Schönfeldu přišli o všechno po bitvě na Bílé hoře. Dalších sto let se špatně trasuje, co s nimi vůbec bylo. Rozhodně to není tak jasné jako třeba u Schwarzenbergů či Lobkowiczů. Naše rodová větev pochází ze Slezska.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: