Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kurt Cobain - hudební ikona, která shořela příliš brzo

Lidé

  6:40
SEATTLE/PRAHA - Stal se jednou z vůdčích osobností tehdy nového alternativního rockového stylu grunge, ale přitom byl plachý a citlivý a pochyboval o smyslu života. Kurt Cobain, frontman americké hudební skupiny Nirvana, který se před 20 lety, 5. dubna 1994, zastřelil, se svojí smrtí v sedmadvaceti letech zařadil po bok takových hudebních legend jako Janis Joplinová, Jim Morrison, Jimi Hendrix či Amy Winehouseová, kteří zemřeli ve stejném věku.

Zpěvák kapely Nirvana Kurt Cobain se zastřelil v roce 1994 foto: Reprofoto

Cobain se narodil 20. února 1967 v dřevařském městečku Aberdeenu, které leží asi 100 kilometrů jihozápadně od Seattlu, metropole stylu grunge. Kurtovo dětství bylo relativně šťastné do asi sedmi let, kdy se mu rozvedli rodiče. Následovalo pendlování mezi nimi i přespávání u příbuzných, osamělost, deprese, v pubertě pak únik k punkové muzice a první experimenty s návykovými látkami.

Prvních pár let se protloukal jak se dalo, živil se příležitostnými pracemi a občas spal i v čekárnách nebo pod mostem. V roce 1986 založil spolu s baskytaristou Kristem Novoselicem skupinu Nirvana, jejíž složení se stabilizovalo o čtyři roky později s příchodem bubeníka Davea Grohla a poté k nim přibyl ještě kytarista Pat Smear. V roce 1991 byla již jejich píseň Smells Like Teen Spirit, která dodnes vítězí v anketách o nejpopulárnější alternativní skladbu všech dob, nejhranějším hitem na hudební stanici MTV.

ČTĚTE TAKÉ:

V písních, které se měly stát světovými hity, zpíval Kurt o trýznivé samotě, násilí a bezvýchodnosti, o spodních proudech moderní civilizace, o nenávisti k sobě samému. Svým jímavým, zastřeným hlasem tak dokázal jasně vyjádřit pocit příslušníků celé své znejistělé a frustrované "Generace X" - k nemalému zděšení jejich rodičů.

Hlavním mluvčím a idolem svých vrstevníků se stal vlastně proti své vůli. Hudbu miloval, hysterii davů při koncertech však přinejmenším nechápal a deptalo jej, když fanoušci nerozuměli, co chce svojí tvorbou sdělit. Navíc upřímně nesnášel komerční šílenství, které se kolem Nirvany rozpoutalo. Jeho životní motto znělo: "Je lepší shořet než vyhasnout".

Kurt Cobain

Cobain si bezpochyby dostatečně užil i stinné stránky popularity. Bulvární média s gustem propírala jeho divoké kousky na turné i dlouholetou závislost na heroinu. Jejich vděčným objektem je dodnes i jeho vdova Courney Love, která mu porodila dceru Francis Bean. Někdejší zpěvačka skupiny Hole, známá také díky ztvárnění hlavní ženské role ve Formanově kontroverzním snímku Lid versus Larry Flint, byla nejprve obviňována, že Kurta jen využívá, později i z toho, že jej pro peníze nechala zavraždit. Časopis Rolling Stone ji i kvůli jejím drogovým excesům a botoxovým kůrám tituloval jako "nejkontroverznější ženu v historii rocku".

Foo Fighters

Nirvana, která do Kurtovy smrti vydala celkem čtyři úspěšná alba, odchod svého frontmana celkem přirozeně nepřežila - Cobain byl nejen zpěvákem, ale i hlavním textařem a autorem hudby. Jeho předčasného odchodu litovali bezpochyby i čeští fanoušci, kteří si na jaro 1994 koupili lístky na plánovaný, ale již nikdy neuskutečněný pražský koncert.

Zbylí tři členové skupiny zůstali po Kurtově smrti hudebně aktivní, nejvíce se prosadil bubeník Dave Grohl se svojí novou rockovou skupinou Foo Fighters, která se před dvěma lety představila i pražským fanouškům.

Autoři: ,