Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Karel Gott má rakovinu mízních uzlin, už zahájil léčbu

Lidé

  18:52
PRAHA - Lékaři diagnostikovali u Karla Gotta zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, takzvaný Non-Hodgkinův lymfom. V pondělí o tom informovala jeho mluvčí Aneta Stolzová. Od nedělního večera zahájil Gott cílenou léčbu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Karel Gott patřil k hlavním hvězdám akce. foto:  Petr Topič, MAFRA

Zjistili to při operaci náhlé příhody břišní, které se šestasedmdesátiletý zpěvák podrobil minulý týden v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Marta Kubišová je v nemocnici. Postihla ji srdeční příhoda

„Po souhlasu pana Karla Gotta sděluji následující: včera ve večerních hodinách byl k nám na I. Interní kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze přeložen pan Karel Gott. Při operaci náhlé příhody břišní mu byl diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom jako příčina stavu. Dnes byla zahájena cílená léčba tohoto onemocnění za použití nejmodernějších prostředků a za spolupráce týmu odborníků. V tuto chvíli nelze odhadnout, jak dlouho bude léčba trvat. Klinika žádá o dodržení všech morálních a etických pravidel vůči pacientovi i nemocnici a prohlašuje, že do odvolání nebude poskytovat žádné další informace,“ uvádí Prof. MUDr. Marek Trněný, CSc.

Klinika žádá o dodržení všech morálních a etických pravidel vůči pacientovi i nemocnici. Až do odvolání nebude poskytovat žádné další informace.

„Moc prosím všechna média o respektování soukromí mého muže a moc prosím, abyste s ohledem na jeho zdravotní stav i s ohledem na všechny jeho děti přistupovali ke vzniklé situaci citlivě a s úctou, kterou si zaslouží,“ dodala zpěvákova manželka Ivana Gottová.

Zpěvák Karel Gott nevystoupí ani na Slavících. Jestli přijde jako host, není jisté

Na Gottově facebookovém profilu dále uvedla, že její muž je „v těch nejlepších rukou a pod dohledem těch nejlepších specialistů“ v čele s profesorem Trněným a jeho týmem odborníků. „Celá rodina věříme, že i díky vaší podpoře se bude mít Karel sílu uzdravit. Moc vás zdraví a statečně bojuje, protože vás nechce zklamat. Zvládly to jiné rodiny, zvládneme to společně také,“ vzkázala Gottová početným fanouškům legendárního zpěváka, který si získal přízeň několika generací nejen v České republice.

Klinika, na níž se Gott léčí, je podle svých webových stránek orientována na hematologickou problematiku a zejména na hemato-onkologii. Je jedním ze sedmi center intenzivní hematologické péče v České republice. „Je vedoucím pracovištěm zejména pro diagnostiku a léčbu lymfomů, chronické lymfatické leukémie, mnohočetného myelomu, myelodysplastického syndromu,“ zní charakteristika pracoviště. Při klinice byl vybudován národní registr nemocných s lymfomy a působí zde národní registr provedených transplantací krvetvorných buněk.

Gott byl v IKEM hospitalizovaný minulou neděli poté, co mu delší dobu nebylo dobře. Po vyloučení kardiálních příčin musel zpěvák v úterý podstoupit operaci břicha. Kvůli zdravotním problémům zrušil některé naplánované koncerty.

Co je Non-Hodgkingův lymfom?

Lymfomy jsou zhoubné nádory mízních uzlin a lymfatické tkáně (lymfa neboli míza odvádí například tkáňový mok z tělních tkání). Tyto nádory se často vyskytují v okolí sleziny, jater, střev a velkých krevních cév. Takzvaných non-Hodgkinových lymfomů je vícenež deset druhů, liší se svou agresivitou. Některé z těchto nádorů jsou nebezpečnější, jiné mírnější. Pokud pacient nemá velkou smůlu, bývají lymfomy často léčitelné a nemocný mívá poměrně dobrou prognózu.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...