Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Maďarský spisovatel Ákos Kertész požádal v Kanadě o azyl

Lidé

  18:07
BUDAPEŠŤ - Maďarský spisovatel a scénárista Ákos Kertész požádal o azyl v Kanadě kvůli nenávistné kampani, kterou proti němu v Maďarsku vedlou jeho odpůrci.

Maďarský spisovatel a scénárista Ákos Kertész foto: Reprofoto

Kertész požádal v Kanadě o status uprchlíka, protože v Maďarsku se stal obětí psychického obtěžování a hrozeb. Jeho tiskový zástupce také uvedl, že literát židovského původu byl napaden na ulici a cítí, že jeho život je v ohrožení.

ČTĚTE TAKÉ:

Devětasedmdesátiletý autor vyvolal v Maďarsku bouři poté, co loni v srpnu v otevřeném dopise pro jeden maďarskojazyčný týdeník vycházející ve Spojených státech Maďarům vyčetl, že vytlačují svoji odpovědnost za holokaust. Kromě jiného napsal, že "Maďaři jsou geneticky servilní".

Kvůli jeho názorům na Kertésze ostře zaútočila média blízká vládnoucím konzervativcům i pravicovým extremistům. Budapešťská radnice, kterou vede strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, ho zbavila čestného občanství. Vláda po Kertészovi za jeho podle ní protimaďarské poznámky požadovala omluvu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Spisovatele kritizoval ale i přední publicista levicově-liberálního deníku Népszabadság Sándor Révész, podle kterého se Kertész dopustil nejapného zobecňování, stejně jako to dělají "radikální rasisté".

Kertész v roce 2008 získal Kossuthovu cenu, nejvyšší ocenění udělované v Maďarsku umělcům. Není příbuzný Imreho Kertésze, nositele Nobelovy ceny za literaturu. Ten žije v Berlíně.

Autoři: ,

Pronájem bytu 1+1 Praha - Libeň
Pronájem bytu 1+1 Praha - Libeň

U libeňského pivovaru, Praha 8 - Libeň, okres Praha
17 000 Kč/měsíc