Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

McAfee opět unikl policii. Z Belize mu pomohl dvojník

Magazín

  13:36
MEXIKO - Průkopník antivirových programů John McAfee se dostal z Belize, kde měl být vyslýchán v souvislosti s vraždou svého souseda. Anabáze jeho útěku připomíná napínavý thriller.

Průkopník antivirových programů pro počítače John McAfee foto: ČTK

Ze středoamerického státu se McAfeemu podařilo dostat díky muži, který se za něj na hranicích z Mexikem vydával. "Můj 'dvojník' měl s sebou severokorejský pas s mým jménem a v Mexiku ho zadrželi za předem naplánované 'nevhodné chování'," potvrdil McAfee v dopise agentuře AP, ve kterém jen potvrdil informace zveřejněné na na svém blogu whoismcafee.com. "Kvůli netečnosti místních úřadů byl však nakonec propuštěn z vězení a nemohl dohrát svou úlohu do konce," dodal.

McAfeemu se přesto podařilo překročit hranice. "Nejsme v Belize, ale všechna nebezpečí za námi ještě nejsou," naznačil ve svém vzkazu. 

Jedná se tak o další zvrat v bizarním případu, jehož počátek sahá až do poloviny listopadu. Tehdy byl v Belize nalezen zavražděný obchodník Gregory Faull. Výstřední počítačový expert a multimilionář John McAfee měl dům ve Faullově těsném sousedství a jejich vzájemné vztahy nebyly zrovna nejpřátelštější. McAfee podíl na vraždě odmítá, ale zároveň se nechce dostavit k výslechu.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Tělo 52letého Gregoryho Faulla našla hospodyně v neděli 11. listopadu ráno. Ležel ve druhém patře svého domu v kaluži krve se střelnou ranou na zátylku. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se někdo do jeho rezidence na belizském ostrově Ambergris Caye násilím vloupal. Z místa činu zmizel pouze Faullův iPhone a notebook. Podivné věci se ale udály už v pátek v sousední vile McAfeeho. Multimilionář vlastnil celkem jedenáct psů a čtyři z nich kdosi otrávil. Když policie v sobotu přijela případ vyšetřit, našla zvířata zakopaná na zahradě. Jak citovala CNN policejního mluvčího Raphaela Martíneze, právě psi byli častým předmětem sousedských sporů mezi McAfeem a Faullem.

Zahrabal se do písku a hlavu schoval pod krabici

Nejzvláštnější na celém případu je však McAfeeho chování. Od té doby se ukrývá neznámo kde a komunikuje pouze s médii. Přes své prostředníky vzkázal, že s vraždou svého souseda nemá nic společného. „Řekl, že za poslední tři roky byl s Gregem málo v kontaktu. Přiznal ale, že mezi nimi panovala jistá averze,“ řekl Joshua Davis.

Proč se tedy John McAfee skrývá? Tvrdí, že po něm jde belizská vláda, protože ví o řadě nepravostí v řízení státu a zkorumpovaných politicích. Myslí si, že pravou obětí nedělní vraždy měl být ve skutečnosti on, a nikoli Faull. Vyšetřovatelům se nejprve ukryl ve svém domě tak, že se zahrabal do písku a hlavu si zakryl papírovou krabicí. „Řekl mi, že to bylo velmi nepohodlné, ale bál se, aby ho policisté nenašli. Byl přesvědčený, že ho jinak na místě zabijí,“ líčil Davis. Poté utekl ven a podle svých slov spal na nejrůznějších místech v příkopech či opuštěných lodích, než se mu zdařil útěk za hranice.

Hraje si na filmového hrdinu?

Skoro to budí dojem, že si McAfee hraje na filmového hrdinu. „Než mě chytnou, chci zveřejnit co nejvíce informací o nepravostech v téhle zemi,“ vzkázal po svém důvěrníkovi. Policii však jeho paranoidní strach připadá absurdní. „Panebože, musí se ohlásit, aby se všechno vysvětlilo. Jsme lidi, kteří dodržují zákony, a věříme, že se rozhodně nemusí bát o svůj život,“ prohlásil Raphael Martínez a dodal, že McAfeeho z Faullovy vraždy nepodezírá.

Policie v Belize nadále McAfeeho hledá. "Stále se domníváme, že je zde, někde v této zemi," uvedla policie. McAfee tvrdí, že se před úřady v Belize skrývá kvůli obavě o svůj život a že mu policie chce přičíst vinu za zmíněnou vraždu.

Američan John McAfee přišel k mnohamilionovému majetku díky antivirovému programu nesoucímu jeho jméno. V roce 1994 však firmu opustil. Na Belize žije od roku 2008. Letos v dubnu byla v jeho domě provedena razie pro podezření, že nelegálně přechovává drogy a zbraně. Obvinění se však neprokázala.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!