Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pět dýní za tři roky. První dáma USA píše o zahrádkaření

USA

  7:00
NEW YORK - První dáma Spojených států Michelle Obamová napsala knihu o zahrádkaření v Bílém domě a o své kampani proti obezitě. Kniha například obsahuje rady pro rodiče či školy, jak začít s vlastní zahrádkou.

První dáma USA Michelle Obamová přišla pohovořit o své knize do oblíbeného zpravodajského pořadu Good Morning America (Dobré ráno, Ameriko). foto: Reuters

V USA se začala prodávat v úterý a její výtěžek dostane nadace podporující americké národní parky, napsal list The New York Times.

Podle deníku v jinak vážné knize probleskuje humor první dámy. Svěřuje se například s tím, jak se jí za tři roky v Bílém domě podařilo vypěstovat jenom pět dýní anebo jak jí na zahrádce vyrostly dokonale tvarované žluté melouny, jež ale zcela postrádaly chuť. Zaznamenává i obavy svého manžela Baracka Obamy, zda včelín v zahradě Bílého domu není příliš blízko u tamního basketbalového hřiště.

Michelle Obamová sklízí mrkve.

Kniha kromě rad zahrádkářům nabízí i recepty, ale také návody pro rodiče, jak naučit děti jíst zdravá jídla anebo nacházet více příležitostí pro cvičení. Obsahuje také mnoho barevných fotografií, na nichž zelenina podle The New York Times vypadá stejně nádherně jako květiny. Kromě zahrádky na nich je také často k vidění pes Obamů Bo.

V knize jsou ale také znepokojivé statistiky. Podle jedné v roce 2004 propadla u vstupního testu fyzické zdatnosti americké armády čtyři procenta mužů a 10,5 procenta žen. V roce 2010 to ale už bylo 47,6 procenta mužů a 54,6 procenta žen.

S psaním americké první dámě pomáhala washingtonská spisovatelka Lyric Winiková, která spolupracovala i na pamětech Laury Bushové, manželky Obamova předchůdce v úřadu George Bushe. Kromě toho jsou v knize příběhy zaměstnanců, kteří pracují na zahradě nebo v kuchyni Bílého domu.

Boj proti obezitě a za zdravou výživu je jednou z hlavních aktivit americké první dámy v Bílém domě. V kampani nazvané Hýbejme se! usiluje o ukončení dětské obezity ve Spojených státech.

Autoři: ,