Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Paměť dnes dostává na frak, říká neurolog Hort. Jak předejít zakrnění mozku a co se to děje s Bidenem?

Neurolog Jakub Hort. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Neurolog Jakub Hort z pražské nemocnice Motol o varovných signálech Alzheimerovy choroby, o tom, proč je dobré umět cizí jazyky a co hrozí zápasníkům MMA.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Stáří je etapa života a demence je nemoc. Jsou lidé, kteří v osmdesáti hrají tenis, lyžují, přednášejí, píší knihy, najdou si třeba i nového partnera. A jsou jiní, kteří netrefí domů, nepoznávají vlastní děti a nepamatují si, že jedny kalhoty už si oblékli. O tom, co se jim stalo, jsem si povídala s neurologem specializovaným na léčbu stařeckých demencí, profesorem Jakubem Hortem z Neurologické kliniky 2.LF UK a fakultní nemocnice v Motole.

Mimochodem, každé tři sekundy přibude na světě další člověk s Alzheimerem. Takže během našeho rozhovoru těch nešťastných lidí, kteří se začnou ztrácet ve světě, až nakonec ztratí i sami sebe, přibylo zhruba 1200. Kromě oteplování planety je Alzheimer druhou největší hrozbou naší doby. A kdybychom prý žili „dostatečně dlouho“, tedy asi tak 115 let, měli bychom nakonec patrně Azheimera všichni. Je to daň za dlouhověkost.

Jak člověk stárne, občas si nevybaví nějaké známé jméno, takže pak říká takové to: „hrál v tom ten, jak žije s tou...“. Čas od času zapomene, kam dal klíče, nebo dokonce jak to je dál po Skákal pes přes oves... Jak vlastně poznáme, že náš mozek stárne „zdravě“? A kdy bychom měli zpozornět?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se