Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Musela jsem se životem prozpívat, říká Yvetta Simonová

Lidé

  7:00
PRAHA - Navzdory měnícím se hudebním trendům i politickým režimům trvá již téměř 60 let pěvecká kariéra Yvetty Simonové. U příležitosti jejích pětaosmdesátin připadajících na 4. listopadu vychází u společnosti Supraphon, kde natočila přes 500 snímků, CD Zlatá kolekce obsahující celkem 73 nahrávek. Nejstarší z nich, duet s Richardem Adamem Příběh naší lásky, pochází z roku 1956.

Symbolického zlatého slavíka za celoživotní působení na hudební scéně převzala zpěvačka Yvetta Simonová. foto: ČTK

"Musela jsem se životem prozpívat, nikdo mě nikdy neživil, i ty moje soukromé vztahy nikdy nevydržely dlouho," řekla Simonová, jejíž manželství s Františkem Spurným i Jaromírem Vomáčkou skončila rozvodem.

Třetím osudovým mužem jejího života byl kapelník Karel Vlach, který zemřel v roce 1986. "Zůstala jsem sama. Jsem ve znamení štíra, ti se pomalu plazí, ale dlouho vydrží. Občas si někteří lidé na mých koncertech stěžují, že už jim je třeba sedmdesát. Říkám si, že to bych potřebovala, že to jsou nádherná léta. Sedmdesátiletý Vašek Neckář je proti mě úplný kluk. Vždyť já jsem zažila pohřeb Masaryka, viděla jsem, jak ho na lafetě vezou z Prahy do Lán," dodala.

Oslavy zpěvačka nepřipravuje

Oslavu životního výročí Simonová nechystá. "Nechtěla jsem, čekají mě jiné události, koncem října nebo začátkem listopadu se podruhé stanu prababičkou, takže myslím spíše na tyhle narozeniny," uvedla.

Aktivní zpěvačka stále několikrát do měsíce koncertuje, buď sama, nebo za doprovodu orchestru Josefa Zímy. Ve čtvrtek absolvovala vystoupení ve vyprodaném kulturním domě v Pardubicích. "Publikum mi zůstalo. A to je největší láska mého života, jeho přízeň mi dala nejvíce štěstí a nejvíce uspokojila," řekl.

Simonová denně absolvuje jak hlasová, tak fyzická cvičení. "Teď si musím dát od fyzického cvičení pauzu, trošku mě zradilo srdíčko, asi z té přemíry lásky, kterou dávám. Hlasová cvičení zůstávají absolutní nutností," uvedla altová zpěvačka s pověstí perfekcionalistky.

Simonová proslula jako sólistka i v duetech s Milanem Chladilem, s nímž nazpívala hity O nás dvou, Rok a půl nebo Děti z Pirea.

"Oba jsme měli školené hlasy a jejich barva se k sobě hodila. Lidé si nás spojovali i v soukromí, ale byli jsme pouze kamarádi. On bydlel o dvě patra nade mnou a přátelila jsem se s jeho manželkou," řekla Simonová s tím, že pokud by byl mezi nimi bližší vztah, nevydrželi by spolu od začátku 60. let až do jeho smrti v roce 1984. "Určitě by byl brzy konec, neměla bych nervy na ty fronty holek, které na něho čekaly po koncertech," dodala s úsměvem.

Politika jí není lhostejná

Zpěvačka sleduje aktuální politické dění a chystá se jít k volbám. "Není mi lhostejné, v čem žiju a budou v tom žít i děti," podotkla.

Kariéra Yvetty Simonové

Simonová začínala jako herečka na bratislavské Malé scéně. Působila postupně s orchestry Jiřího Procházky, Zdeňka Bartáka a Karla Vlacha. Jako zpěvačka a herečka vystupovala v Divadle Na Fidlovačce a v Hudebním divadle Karlín.

V roce 2010 obdržela dodatečně Českého slavíka za rok 1962, kdy v tehdy ještě nedělené kategorii zpěváků a zpěvaček skončila druhá za Waldemarem Matuškou.

Autoři: ,