Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Návrhář Galliano řekl, že zbožňuje Hitlera. Dior s ním rozvázal smlouvu

Lidé

  19:00
PAŘÍŽ - Francouzský módní salon Dior rozvazuje smlouvu se svým uměleckým ředitelem Johnem Gallianem, který byl obviněn z antisemitských výroků. Za důvod rozvázání smlouvy Dior označil návrhářovo "zvlášť odporné" chování a skutečnost, že Galliano na jednom videu řekl, že "zbožňuje Hitlera".

Joh Galliano foto: ČTK

"Velmi rozhodně odsuzuji to, co John Galliano řekl a co naprosto odporuje hodnotám, které (dům) Christian Dior vždycky hájil," uvedl v prohlášení výkonný ředitel salonu Sidney Toledano.

Dodal, že ke krokům k rozvázání smlouvy se rozhodl po zhlédnutí videozáznamu, na němž Galliano uráží lidi v jednom pařížském baru.

Dále čtěte:

Brit Galliano je uměleckým ředitelem salonu Dior už 15 let. Už v pátek Dior pozastavil jeho působení v této funkci kvůli tomu, že večer předtím Galliana zadržela policie, poté co v baru napadl jednu dvojici a údajně ji zahrnul protižidovskými urážkami.

V pondělí se na internetové stránce bulvárního britského listu The Sun objevil videozáznam incidentu. Viditelně podroušený Galliano na něm podle agentury AFP na lidi u vedlejšího stolu křičí: "Zbožňuju Hitlera. (...) Lidi jako vy byste byli mrtví. Vaše matky, vaši otcové by k... všichni šli do plynu." Agentura AP napsala, že slova o "zbožňování Hitlera" padla při jiném incidentu - opilý Galliano prý to řekl majiteli baru.

Tvář Dioru Portmanová je znechucená
Jeho výroky dnes - ještě před oznámením Diora - odsoudila čerstvá majitelka filmové ceny Oscar Natalie Portmanová. Uvedla, že je "šokována a znechucena". Portmanová je "tváří" Diorovy voňavky Miss Dior Chérie.

Padesátiletý módní tvůrce, který se narodil na Gibraltaru a jehož původní jméno je Juan Carlos Antonio Galliano, už léta působí v Paříži a je jednou z nejznámějších osobností takzvané vysoké krejčoviny (haute couture).

Autor: