Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Rozčiluju se v češtině, protože v ní mi emoce nabíhají nejrychleji, říká Tereza Maxová

Tereza Maxová | foto: Benedikt Renč

Premium Rozhovor
Topmodelka a zakladatelka nadace na pomoc ohroženým dětem Tereza Maxová o tom, proč ji nelákal glamour život v limuzínách, co se naučila ve rwandské buši a proč je důležité okusit neúspěch.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Stůl Terezy Maxové zdobí vázy s velkými pugéty květin a blahopřání k narozeninám. Kromě kytic je na stole rozložený i rukopis jejího očekávaného životopisu – plný nikdy nezveřejněných fotografií a deníkových zápisků, psaných samozřejmě v jejím rodném jazyce. Maxová ani po tolika letech práce v módních metropolích a rodinném životě v Monaku či Turecku svou češtinu neztratila. I když občas vyprávění proloží anglickým slovíčkem, nerozhazuje jimi, vždy se snaží najít český překlad.

Tereza Maxová a Eva Herzigová jsou blízké přítelkyně už mnoho let. Spolu odjely...
Tereza Maxová, dvorní modelka Kláry Nademlýnské, v kolekcích na podzim/ zimu...

Bývalá topmodelka sedí v pražské kanceláři své nadace v zářivě růžových šatech. Jejich bohatou sukni si občas přehodí z kolena na koleno a pohrává si se snubním řetízkem, který jí obepíná prst i zápěstí a na ruce je spojen v symbol hada. Přitom ještě před pár dny na sobě měla pohorky, propocenou košili a v koženém klobouku stopovala gorily ve rwandském pralese.

Jaké to je, dívat se gorile do očí, když mezi vámi není žádné plexisklo
Důležité je být pokorný, s hlavou skloněnou, naučit se jejich jazyk, kterým jim dáte najevo, že přicházíte v míru. (napodobuje zvuk podobný mručení) Musíte si uvědomit, že vstupujete do jejich prostoru, kde platí jejich podmínky. Během pobytu jsme se o gorilách dozvěděli spoustu věcí. Že nemají otisky prstů, ale otisky nosu. Jak funguje dynamika gorilích rodin, kterých je ve Rwandě asi dvacet. Vše řídí největší samec, takzvaný silver back s šedými zády. Rozhoduje o všem a všechna mláďata jsou jeho děti. Protože jsou ale gorilí samice chytré a někdy se jim líbí i někdo jiný, mají další vztahy během těhotenství.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat