Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Novinář žije skoro bez emisí. Nemůže tak letět na konferenci o klimatu

Lidé

  18:40
LINEC/ČESKÉ BUDĚJOVICE - Světový klimatický summit, začínající tento týden v mexickém Cancúnu, možná přišel o jednu z hlavních hvězd. Do Mexika totiž nakonec nepřiletí rakouský novinář Edmund Brandner, muž, který se rozhodl na vlastní kůži vyzkoušet, zda má boj proti globálnímu oteplování vůbec smysl. Popřel by totiž sám sebe.

Edmund Brandner. foto: Archiv LN

Jedenačtyřicetiletý Rakušan už jedenáct měsíců praktikuje unikátní experiment: žít tak, aby snížil svou osobní produkci skleníkových plynů na 2,5 tuny ročně. Tedy pod hranici, kterou někteří vědci považují za zlomovou. Kdyby podle této teorie lidé v civilizovaném světě omezili množství emisí právě na takové množství, klima by se postupně vrátilo do normálu. I když by ale výsledky Brandnerova pokusu o "emisní dietu" jistě zajímaly i řadu světových státníků, novinář se o zkušenosti s účastníky konference podělit nemůže.

"Kdybych do Mexika odletěl, všechny emise, které jsem dosud ušetřil, bych nabral během jednoho jediného letu za oceán a ještě něco přidal," říká Brandner v rozhovoru s LN.

Aby novinář splnil svůj cíl, musí do konce prosince snížit množství emisí z 11 tun, tedy roční produkce průměrného Rakušana, na necelou čtvrtinu. "Let do Cancúnu a zpět by moje emisní konto zatížil 11 tunami skleníkových plynů, což představuje takové množství emisí, jaké vyprodukuje malý automobil za 100 tisíc ujetých kilometrů, " konstatuje Brandner.

Novinář rakouského deníku OÖ Nachrichten proto od začátku svého pokusu ani jednou neseděl v letadle, kromě toho ještě prodal auto a každý den jezdí do práce v centru Lince na kole. Pět kilometrů tam, pět kilometrů nazpátek.

S klimatickou kalkulačkou v ruce konzumuje pouze potraviny vypěstované v blízkém okolí bydliště, banány a jahody v zimě jsou pro něj tabu. Výrazně omezil spotřebu "emisně" náročného masa, na dovolenou cestuje vlakem a při každém nákupu spotřebního zboží počítá množství emisí vyprodukované při jeho výrobě a dopravě. Tak nedávno třeba přišel na to, že nákup jednoho obyčejného bavlněného trička zatíží jeho emisní účet 11 kilogramy CO2 .

"To je například srovnatelné se čtyřicetikilometrovou cestou autem," říká Brandner. Během svého pokusu, o kterém s velkým čtenářským úspěchem referuje ve svém deníku na stránkách novin, došel ještě k mnoha dalším překvapujícím objevům.

Brandnera přitom část čtenářů považuje za ryzího blázna, druhá část mu naopak fandí a dělí se s ním o vlastní zkušenosti se záchranou klimatu.

Příklad z USA?
Už dnes, tedy měsíc před plánovaným ukončením experimentu, je však jisté, že Brandner svůj cíl nesplní, což popírá šanci na úspěch v boji proti klimatickým změnám i v globálním měřítku. "Předpokládám, že množství mých osobních emisí se snížilo o více než polovinu, možná až o tři čtvrtiny, ale na plánovaných 2,5 tuny to stačit bohužel nebude," říká Brandner.

O svém pokusu přesto vzhledem k enormnímu čtenářskému ohlasu píše knihu. "I když se mi nepodaří splnit hlavní cíl, svůj současný styl života měnit nebudu. Jsem s ním opravdu spokojen," říká. Tím, že žije a nakupuje s ohledem na množství vyprodukovaných emisí, se jeho život údajně zklidnil, zpomalil, získal více času na rodinu a na koníčky.

"Přestal jsem podléhat módním trendům, nehoním se jako dřív, více čtu," tvrdí Brandner. Jediné, čeho se jen těžko vzdává, jsou právě cesty letadlem. "Mám přátele v USA, mohl jsem i na klimatickou konferenci do Mexika, ale létat bohužel nemohu," říká Brandner.

Brandner není zdaleka první, kdo se dal na experiment s redukcí ekologické zátěže. Ve Spojených státech už s podobným projektem slavil velký komerční úspěch Colin Beavan, který striktním pravidlům podrobil nejen sebe, ale i svou manželku a dítě. O svých zkušenostech napsal knihu No Impact Man a na internetu provozuje stejnojmenný blog.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!